• Program "Spotkania z Zebrą"

• "SPOTKANIA Z ZEBRĄ"

-program własny z zakresu bezpieczeństwa-

W bieżącym roku szkolnym nasza grupa pracować będzie w oparciu o pragram własny dotyczący edukacji zdrowotnej, a konkretnie zagadnień z zakresu bezpieczeństwa. Przez cały rok realizować będziemy zadania, poprzez które mamy nadzieję wyposażyć dzieci w podstawowe wiadomości i umiejętności z tego zakresu. Pragniemy, aby nasze dzieci opuszczając przedszkolne  mury znały zasady, normy  i  miały wykształcone potrzebne nawyki, które zapewnią im bezpieczeństwo podczas uczestniczenia w ruchu drogowym. Przerabiana w danym miesiącu tematyka będzie wciąż utrwalana. Potrzeba bardzo dużo czasu i pracy, aby wykształcić u dzieci dobre, prawidłowe nawyki a co za tym idzie- postawy.

Zachęcamy rodziców do współpracy, śledźcie i omawiajcie z dziećmi poznane zasady, kiedyś  zaowocuje to ich rozsądkiem, mądrością i wiedzą.

Pani Ania i Pani Bogusia- autorki programu "Spotkania z Zebrą"

WRZESIEŃ

Poznajemy znaczenie znaków drogowych, rozpoznajemy ich rodzaje /informacyjne, ostrzegawcze, nakazu i zakazu/, potrafimy rozpoznac i nazwać znaki z najbliższego otoczenia: przejście dla pieszych, przystanek autobusowy, iin.

Utrwalamy znaki drogowe poznane we wrześniu i ich podział.

Uczymy się, w jakich miejscach możemy przekraczać ulicę, jak zachować się na pasach, zanim na nie wejdziemy.  Wiemy już, że trzeba się zatrzymać, spojrzeć w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero wtedy, gdy nic nie nadjeżdża możemy wkroczyć na przejście.

UTRWALAMY PRAWIDŁOWE CZYNNOŚCI PODCZAS PRZEKRACZANIA JEZDNI.

W TYM MIESIĄCU SPORO CZASU POŚWIĘCIMY NA OMÓWIENIE SYGNALIZACJI ŚWIETLNEJ, ZNACZENIA JEJ KOLORÓW ZARÓWNO DLA PIESZYCH, JAK I POJAZDÓW.

ZEBRA I OBCY

W TYM MIESIĄCU UŚWIADAMIAMY DZIECIOM JAKIE  ZAGROŻENIA MOGĄ WYNIKNĄĆ Z NIEODPOWIEDNICH KONTAKTÓW Z OBCYMI LUDŻMI.

STYCZEŃ

HALO ,HALO TU ZEBRA -NAUKA NUMERÓW ALARMOWYCH I ZACHOWANIA SIĘ W PRZYPADKACH ZAGROŻENIA.

LUTY

WYCHODZIMY NA PODWÓRKO I UTRWALAMY WIADOMOŚCI JAK NALEŻY BEZPIECZNIE BAWIĆ SIĘ NA ŚNIEGU, ŻEBY NIE ZROBIĆ SOBIE LUB KOLEDZE KRZYWDY. SPACERUJĄC PO NAJBLIŻSZEJ OKOLICY ZWRACAMY UWAGĘ NA ŚLISKĄ OBLODZONĄ  NAWIERZCHNIĘ.

POZNAJEMY ŚRODKI TRANSPORTU -POJAZDY UPRZYWILEJOWANE

USYSTEMATYZOWANIE WIEDZY NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA.

TURNIEJ MIĘDZYGRUPOWY Z UDZIAŁEM POLICJANTA.

BEZPIECZNY SPACER Z ZEBRĄ

OMAWIAMY I OBSERWUJEMY DROGĘ, KTÓRA JUŻ NIEDŁUGO ZAPROWADZI NAS DO SZKOŁY