- PUCHATKOWA GALERIA ZDJĘĆ
- GRUDZIEŃ
- PUCHATKOWE CZYTANKOWO
- KĄCIK CZERWONE SERDUSZKO
- PUCHATKOWY KĄCIK JUBILATA
- ZAKŁADKA SZEŚCIOLATKA
- O GRUPIE-INFORMACJE DLA RODZICÓW
- PUCHATKOWE CIEKAWOSTKI I ARTYKUŁY
- KOMPETENCJE KLUCZOWE
- STYCZEŃ
- LUTY
- MARZEC
- KWIECIEŃ
- MAJ
- CZERWIEC
- WRZESIEŃ
- PAŹDZIERNIK
- LISTOPAD
- EDUKACJA ZDALNA 2019/20
- EDUKACJA ZDALNA 2020/2021
- EDUKACJA ZDALNA 2021/2022
16 IV 2021 EKO PATROL W AKCJI
WITAJCIE MOJE KOCHANE PUCHATKI !!!! WIECIE, ŻE WRACAMY DO SWEJ CHATKI? PEWNIE, ŻE WIECIE. NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ, BY ZOBACZYĆ WAS CHŁOPCY I WAS DZIEWCZYNKI, I WASZE UŚMIECHNIĘTE MINKI. DZISIAJ ZAKOŃCZYMY WSZYSTKIE DZIAŁANIA, DOMKNIEMY PROJEKT, KTÓREGO EFEKTEM BĘDĄ WASZE WSPANIAŁE LAPBOOKI. W PONIEDZIAŁEK MOŻECIE JE PRZYNIEŚĆ DO PRZEDSZKOLA. ZANIM PRZEJDZIEMY DO NAUKI, MUSZĘ POCHWALIĆ WAS ZA TE APETYCZNE SAŁATKI, KTÓRYCH ZDJĘCIA NADESŁALIŚCIE. JESTEŚCIE WSPANIALI!!! TO CÓŻ, ZABIERAMY SIĘ DO OSTATNIEGO ZAJĘCIA ZDALNEGO
EKO PATROL- ZADANIE OSTATNIE!
Kochane Puchatki, mój Eko- Patrolu! Tyle wspaniałych i niesamowitych czynności wykonaliście w tym tygodniu, że brak mi słów. Jestem z was dumna, że tak aktywnie przystąpiliście do ratowania Ziemi. Macie otwarte serca i zależy wam na tym, aby nasz świat był piękny, czysty i zdrowy. Należy wam się nagroda, ODZNAKA EKOLOGA!
Mówiliśmy o oszczędzaniu prądu, wody, segregacji odpadów, recyklingu, dbałości o powietrze a dzisiaj jeszcze kilka słów o cieple, które również bardzo często ucieka z naszych domów. Jak temu zaradzić? Zobaczcie, posłuchajcie.
Wymyślcie znak, który dotyczy oszczędzania domowej energii cieplnej. Jestem ciekawa, jak to zilustrujecie?
Jak zauważyliście dzisiaj i wcześniej, tak naprawdę to oszczędzanie nie wymaga od nas żadnych dodatkowych działań, czynności, specjalnych zabiegów. Wystarczy pomyśleć, a przede wszystkim chcieć. Niestety, w dzisiejszych czasach wszyscy bardzo się spieszymy, nikt nie myśli o takich drobiazgach, jak zakręcanie kaloryfera przed wyjazdem z domu, naprawienie kapiącego kranu, czy systematyczne, PRAWIDŁOWE segregowanie surowców. A przecież te DROBNE CZYNNOŚCI, systematycznie, codziennie powtarzane mogą tak poprawić stan naszej planety. Bądźmy czujni, bądźmy uważni. Za ten tydzień, WIELKIE BRAWO- EKO PATROLU!
LAS W SŁOIKU
Kochane Kubusie, nawiązując do wczorajszych zajęć dzisiaj je jeszcze uzupełnimy. Rozmawialiśmy o sposobach utrzymywania świeżego powietrza w naszych domach, mieszkaniach. Otóż, aby nam się w domu lepiej oddychało, powietrze było świeższe i zdrowsze otoczmy się roślinami. Rośliny domowe czyli kwiaty doniczkowe tak samo jak drzewa uzdatniają powietrze. Proponuję wam dzisiaj wysadzenie lub wysianie własnych roślin. Pierwsza propozycja to mini las w słoiku. To bardzo modna dzisiaj kompozycja. Chcąc kupić w sklepie taki las musielibyśmy zapłacić dużo pieniążków. Możecie zrobić sobie taki las sami, będzie tylko wasz. Las może być umieszczony w słoju, wazonie, wielkiej misce. Może być zamknięty, czyli pod przykryciem, ale można też stworzyć otwarty. Najważniejsze to dbać o niego.
Zobaczcie filmiki i jeżeli macie chęć to spróbujcie. Jeden z naszych Kubusiów Puchatków zrobił własny las, właściwe to zasadził kilka lasów. Zajrzyjcie do galerii .
Jeżeli zdecydowaliście się na złożenie LASU W SŁOIKU- konieczncie pochwalcie się , czekam na fotki!!!!
SZKLARNIA W BUTELCE
Wykorzystując dużą plastikową butlę możemy przygotować sobie mini szklarenkę. Odpowiednio rozcinając butelkę, wypełniając dno ziemią- szklarnia jest gotowa do wysiewu kwiatków na klomby, do skrzynek na balkon czy na przykład zdrowych ziół. Kto ma ochotę, niech wypróbuje. Ten sam Kubuś Puchatek wykorzystał również butelkę i wysiał w niej kwiaty. Zajrzyjcie do galerii to się przekonacie. Jeżeli założycie szklarenkę - przyślijcie zdjęcie, pochwalcie się nią.
ZABAWY RUCHOWE
Pora na porcję ruchu. Wybierzcie sobie dowolne zabawy ruchowe, lub wykonajcie wspólnie cały zestaw ćwiczeń. Kwiecień plecień przeplata pogodę, może będziemy bawić się jeszcze na śniegu? Ale tym czasem, skoro nie da się ćwiczyć w plenerze, to poruszajcie się w domu.
https://www.youtube.com/watch?v=yPHeSAx9QCc
PROJEKT FASOLA
FASOLOWA MATEMATYKA
A teraz wykorzystując fasolę wykonajcie poniższe zadania, lub wybierzcie niektóre. Wykorzystajcie ziarna, jak tylko sie da!
FASOLOWA SYMETRIA
Przyklejamy do stołu lub biurka pionowo taśmę klejącą, która dzieli nam stół na dwie różne połowy.
Na lewej połowie stołu, zaczynając od strony taśmy układamy kilka rzędów ziaren fasoli w różnych ilościach. Zadaniem dziecka jest ułożenie tylu samo ziarenek na prawej stronie stołu. Dziecko również rozpoczyna układanie od strony taśmy. Dokładnie przelicza fasole w każdym rzędzie i kontynuuje zadanie jak w odbiciu lustra po drugiej stronie.
To samo zadanie wykonujemy, układając dziecku połowę obrazka lub dowolnego wzoru. Dziecko układa jego drugą część po prawej stronie stołu.
WERSJA Z FASOLĄ KOLOROWĄ
WAŻYMY FASOLĘ
Wsypujemy fasolę do 3 woreczków. Przygotowujemy je wcześniej, aby dzieci nie widziały. Zawiązujemy je szczelnie. Zadaniem dziecka jest ocenienie „na oko” ich ciężaru i określenie, który z woreczków jest najcięższy, który najlżejszy, a który ma wagę średnią. Gdy dziecko podoświadcza i oceni, sprawdzamy z nim zadanie za pomocą kuchennej wagi. Jeżeli mu się udało, gratulujemy dobrego wyczucia.
FASOLOWA GRAFO- MATEMATYKA
Rodzic rysuje na kartkach figury geometryczne, różne cyfry. Dziecko układa na ich kształtach fasolę.
FASOLOWE I CIECIORKOWE BRYŁY
Namaczamy na kilka godzin ciecierzycę lub fasolę. Gdy potrafimy już wbić w nią wykałaczkę, dajemy dziecku, aby budowało z nich przeróżne bryły. Dziecko może obudowywać nimi klocki, może nazywać ściany brył.
ZABAWY Z OBJĘTOŚCIĄ
Do tej zabawy potrzebujemy trzy jednakowe naczynia typu literatki lub większe kieliszki, słoik litrowy, słoik po drzemie i talerz.
Rodzic odmierza i napełnia 2 kieliszki fasolą a następnie fasolę z jednego kieliszka wysypuje na płaski talerz. Dziecko nie może widzieć tej czynności. Rodzic pyta dziecko, co może powiedzieć o ilości fasoli na talerzu i w kieliszku, co i ile widzi. Dziecko porównuje na oko ilość fasoli w naczyniach, wysuwa wnioski. Zostawiamy na moment to doświadczenie.
Rodzic wsypuje do słoików po kieliszku fasoli, stawia je obok siebie/ mały i duży słoik/ , dodatkowo stawia obok wypełniony fasolą kieliszek i pyta dziecka ponownie, jak dziecko myśli teraz, gdzie jest więcej, gdzie mniej, czy tyle samo. Dziecko obserwuje, stawia hipotezy, stara się ocenić „na oko” ilość fasoli w pojemnikach. Bez względu na wyniki obserwacji, rodzic pomaga rozwiązać problem. Na oczach dziecka zsypuje fasolę z talerza do kieliszka z powrotem, z dużego i małego słoja do dwóch pozostałych kieliszków. Dziecko zauważa, że wszędzie jest tyle samo fasoli. Rodzic tłumaczy, że ta sama ilość produktu może wyglądać różnie w naczyniach, czy pojemnikach o różnej pojemności.
DOPEŁNIANIE- KARTY Z CYFRAMI 0-10
Układamy na podłodze w rozsypce 11 karteczek z liczbami od 0 do 10, ale układamy je liczbą do dołu. Na kartonikach kładziemy po kilka ziaren fasoli /od 1 do 3/. Na zerze również kładziemy fasolki. Dziecko otrzymuje od nas miseczkę z fasolą i jego zadaniem jest odwracanie kartoników, odczytanie liczby i sprawienie, aby liczba fasoli która leżała na kartoniku zgadzała się z liczbą napisaną na nim. Dziecko dokłada brakujące fasole na niektórych kartonikach, a na niektórych musi odebrać, ująć. Chwalimy dziecko za poprawnie wykonane zadanie.
FASOLKI JADĄ POCIĄGIEM
Rodzic mówi zadanie. To fasolkowy pociąg. Jedzie w nim 10 fasolek. Dziecko układa w rzędzie 10 fasolek, podpisuje kartonikiem z cyfrą 10.
Rodzic kontynuuje:
Na stacji I wysiadło 4 fasolki. Dziecko odsuwa na bok 4 fasole i zapisuje działanie i zlicza.
10- 4 = 6
Rodzic mówi dalej. W pociągu jedzie 6 fasolek. Na stacji II wysiadły 3 fasoli. Ile zostało? Dziecko odsuwa kolejne 3 fasole i zlicza.
6- 3=3
Rodzic kontynuuje: W pociągu jedzie 3 fasole. Na stacji III wsiadło 5 fasoli. Dziecko dokłada 5 ziaren i podpisuje działaniem.
3 + 5= 8 itd. Można kontynuować na innych przykładach.
FASOLOWA PLASTYKA
Projektowi zawsze towarzyszy działalność plastyczna. Wykorzystując fasolę stwórzcie jakieś własne prace lub zainspirujcie się zamieszczonymi wzorami. Zasada jest jednak taka, abyście dołożyli do tej pracy coś od siebie, coś co podpowie wam wasza wyobraźnia. Oczywiście, przyślijcie zdjęcie ze swoją pracą, gdy będzie już skończona i wyschnięta. Miłej pracy!
PROJEKT FASOLA.....ZBLIŻAMY SIĘ DO KOŃCA
Kochani, nasz projekt zbliża się do końca. Wykonajcie ostatnie zadania, których nie zdążyliście, poszukajcie wspólnie z rodzicami ostatnich odpowiedzi na wasze pytania. Podsumujcie swoje wiadomości nt fasoli. Proponuję ponad to dowiedzieć się:
-w jakich jeszcze krajach, poza Meksykiem je się tak dużo fasoli?
- jakie słynne polskie dania z fasoli znacie?
-jakie słynne, zagraniczne, światowe dania z fasolą znacie?
DZIĘKUJĘ PAŃSTWU ZA WSPARCIE DZIECI W PROJEKCIE. MAM NADZIEJĘ, ŻE DZIECI CHOĆ W NIEWIELKIM STOPNIU POSZERZYŁY SWOJĄ WIEDZĘ O FASOLI. MY SOBIE JESZCZE TO ZBIERZEMY W CAŁOŚĆ W PRZEDSZKOLU, WSPÓLNIE PODSUMUJEMY, ZOBACZYMY, CO DZIECI JUŻ WIEDZIAŁY, CZEGO CHCIAŁY SIĘ DOWIEDZIEĆ, JAKIE PYTANIA MIAŁY I CZY ZNALAZŁY NA WSZYSTKIE PYTANIA ODPOWIEDZI. NA PEWNO BYŁ TO INNY PROJEKT NIŻ ZWYKLE, BO JEGO EFEKT ZALEŻAŁ OD CZASU, JAKI PAŃSTWO MOGLIŚCIE POŚWIĘCIĆ DZIECKU NA WSPÓLNE CZYTANIE, SZUKANIE INFORMACJI. JESZCZE RAZ SERDECZNIE DZIĘKKUJĘ.
NASZ LAPBOOK
Wasze lapbooki są piękne. Jestem zachwycona tym, co oglądam na zdjęciach. Przez weekend dokończcie je sobie i w poniedziałek przynieście do przedszkola do pokazania. Nie mogę się doczekać. Do niedzieli wieczór przyślijcie swoje zdjęcie z lapbookiem zamkniętym i otwartym. Zamieszczę w galerii.
To widzimy się kochani w poniedziałek , starszacy powtórzą informacje o swojej rodzinie, pracy zawodowej rodziców, utrwalcie swój adres, informacje o Polsce- najważniejsze /narodowość, stolica, herb, godło, flaga/, będziemy diagnozować wasze umiejętności i wiedzę. A jak tam ze sznurowaniem buta?- macie to w diagnozie, pamiętacie? Proszę się nie martwić, bo do wakacji zdążymy jeszcze uporać się z waszymi ewentualnymi problemami czy niedociągnięciami. Na szczęście będziecie już w przedszkolu, to na bieżąco będziemy sprawdzać, czy są jakieś problemy.
KOCHANI PAŃSTWO! BARDZO WAM DZIĘKUJĘ ZA TEN WSPÓLNY CZAS, ZA WASZE OGROMNE ZAANGAŻOWANIE. MYŚLĘ, ŻE NASZA WSPÓLNA, ZDALNA PRACA NIE PÓJDZIE NA MARNE, BO DZIECI ZDOBYŁY NOWE UMIEJĘTNOŚCI I WIEDZĘ . JESTEM WDZIĘCZNA ZA POMOC PRZY LAPBOOKU. DZIECI SĄ Z NIEGO TAKIE DUMNE. NASZE WSPÓLNE DZIAŁANIA SPRAWIŁY, ZE DZIECI SIĘ UCZYŁY, ALE I DOBRZE BAWIŁY. WY ZRESZTĄ TEŻ, Z TEGO CO PISZECIE W WIADOMOŚCIACH I CO WIDAĆ NA ZDJĘCIACH. DZIĘKUJĘ Z CAŁEGO SERCA
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
SZEŚCIOLATEK:
PLANETA DZIECI - CZYTANIE I PISANIE s.71 /Zabawy w parku/
PIĘCIOLATEK:
PLANETA DZIECI NR 4 STRONA 11
Zabawy dla chętnych na weekend.
https://wordwall.net/pl/resource/3272589/biologia/jaki-pojemnik-na /kosze/
https://wordwall.net/pl/resource/13710756/puchatkowe-czytanie /łatwe czytanie/
https://wordwall.net/pl/resource/1909721/%C5%82%C4%85ka /trudniejsze/
DO ZOBACZENIA W PONIEDZIAŁEK KOCHANI, ALE JUŻ W PRZEDSZKOLU!!!
CZEKAM, TĘSKNIĘ, PA, PA.......!!!
PONIŻEJ ZAJĘCIA Z RELIGII I JĘZYKA ANGIELSKIEGO.
RELIGIA 15 IV 2021
Drodzy Przedszkolacy J
ostatnio poznaliście piękną obietnicę Pana Jezusa, że będzie On zawsze z nami.
Przywitaj się więc z Nim teraz i powiedz Mu, że cieszysz się na to kolejne spotkanie.
W Piśmie świętym opisane jest wiele pięknych, ważnych spotkań Pana Jezusa z ludźmi. Najradośniejsze były jednak chyba te, po zmartwychwstaniu Pana Jezusa.
Przypomnij je sobie oglądając film:
https://www.youtube.com/watch?v=TKr4Hn461jw
Przyjaciele Jezusa ucieszyli się, że Jezus pokonał zło i śmierć i chcieli z Nim świętować.
Dlatego w każdą niedzielę zaczęli się spotykać z Nim na Mszy świętej.
Na początku te spotkania odbywały się w domach uczniów Pana Jezusa.
Z czasem, gdy ludzi wierzących było coraz więcej zaczęto budować kościoły.
W każdą niedzielę dzwony z wieży kościoła zapraszają mnie i Ciebie: „ Przyjdź i świętuj razem
z Panem Jezusem”.
Julka i Kacper chętnie odpowiadają na to zaproszenie.
- Zajrzyj do swojej książki na stronę 88 i zobacz, jak pięknie Go witają.
Pamiętają, że Jezus jest naszym Panem i Królem, więc wchodząc do kościoła przyklękają, by okazać Mu szacunek.
- Choć dzieci kochają Pana Jezusa, zdarza się, że czasem zrobią coś, co Go zasmuca.
dlatego razem ze wszystkimi ludźmi zebranymi na Mszy świętej przepraszają Go mówiąc: „Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina…” i na znak żalu uderzają się zwiniętą pięścią w serce.
- Julka i Kacper dużo wiedzą już o swoim kościele. Pamiętają, że stół w kościele nazywa się ołtarz, a Pan Jezus ukryty pod postacią chleba przebywa w tabernakulum.
Wiedzą, że o obecności Pana Jezusa przypomina tam święcąca się stale czerwona lampka.
Pokaż ołtarz i tabernakulum na ilustracji, na stronie 89. Pokoloruj je starannie.
A czy pamiętasz, jak ołtarz i tabernakulum wyglądają w naszym kościele?
Spróbuj je odnaleźć, gdy w najbliższym czasie pójdziesz odwiedzić Pana Jezusa.
Zapraszam Cię jeszcze, byś zaśpiewał Jezusowi radośnie:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=_h8NE878etA
A jeśli lubisz puzzle on - line, możesz ułożyć kolejny obrazek:
https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/ludzie/228760-msza-%C5%9Bwi%C4%99ta/6x4
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę pięknego przeżycia najbliższej niedzieli,
Wasza Pani Marysia
JĘZYK ANGIELSKI
_Lekcja 16.04.21 – grupa 4 i 5_
_Temat: Rain, rain, go away._
_1) Zabawa na dzień dobry:_
_dziecko słucha nowej piosenki:_
_https://www.youtube.com/watch?v=d6Ryo9s_CFE_
_2) __Utrwalamy__ słowa: __https://www.youtube.com/watch?v=U-Tfcwtn8Fk_
[1]
_bee [bi] – pszczółka, bird [berd] – ptaszek, flower – kwiat
[flałe], sun – słonko [san]_
_3) Poznajemy nowe słowa: spring – wiosna, summer – lato, fall –
jesień, winter – zima_
_https://www.youtube.com/watch?v=8ZjpI6fgYSY_
_4) piosenka na zakończenie:_
_dziecko słucha piosenki i podejmuje próbę śpiewania razem z
lektorem: _
_https://www.youtube.com/watch?v=UQfvAlmr5g0_
_Lekcja 16.04.21 – grupa 2 i 3_
_Temat: Rain, rain, go away._
_1) Zabawa na dzień dobry:_
_dziecko słucha piosenki i pokazuje jak w filmie: _
_https://www.youtube.com/watch?v=tVlcKp3bWH8_ [2]
_2) __Utrwalamy__ słowa: __https://www.youtube.com/watch?v=U-Tfcwtn8Fk_
[1]
_bee [bi] – pszczółka, bird [berd] – ptaszek, __flower – kwiat
[flałe], sun – słonko [san]_
_3__) __utrwala__my piosenk__ę __o __deszczu__:_
_dziecko słucha piosenki, śpiewa razem z lektorem i pokazuje:_
_https://www.youtube.com/watch?v=LFrKYjrIDs8_ [3]
_4) piosenka na zakończenie:_
_dziecko słucha piosenki i śpiewa razem z lektorem: _
_https://www.youtube.com/watch?v=UQfvAlmr5g0_
_Lekcja 16.04.21 – grupa 1_
_Temat: Piosenki utrwalające słownictwo._
_1) Zabawa na dzień dobry:_
_dziecko słucha piosenki i pokazuje jak w filmie: _
_https://www.youtube.com/watch?v=fN1Cyr0ZK9M_ [4]
_2) utrwalamy słowa: Easter [iste], egg [eg], bunny [bani] na podstawie
piosenki_
_https://www.youtube.com/watch?v=hb9tt7LiYrc_ [5]
_3__) __ __utrwala__my piosenk__ę __o przeciwieństwach__:_
_dziecko słucha piosenki, śpiewa razem z lektorem i pokazuje:_
_https://www.youtube.com/watch?v=RNUZBHlRH4Y [6]_
_4) piosenka na zakończenie:_
_dziecko słucha piosenki i podejmuje próbę śpiewania razem z
lektorem: _
_https://www.youtube.com/watch?v=UQfvAlmr5g0_
Pozdrawiam,
Ola15 IV 2021 CZYSTE POWIETRZE W MOIM DOMU
SPORZĄDZAMY FASOLOWĄ SAŁATKĘ MEKSYKAŃSKĄ Z MATEO
DZIEŃ DOBRY MOJE KOCHANE PUCHATKI! WSTAWAĆ, OCZY SZEROKO OTWIERAĆ I DO ZABAWY I PRACY SIĘ ZABIERAĆ. EKO PATROL CZUWA, NIE TRACI CENNEGO CZASU. PRZED NAMI KOLEJNE WYZWANIA. MUSZĘ WAS BARDZO POCHWALIĆ, ŻE TAK DZIELNIE ROZMIESZCZACIE NASZE EKO ZNAKI. DZIĘKI WAM JUŻ ODROBINĘ BĘDZIE LEPIEJ, A JEŻELI KOLEJNI LUDZIE ZACZNĄ TAK POSTĘPOWAĆ TO BĘDZIE NAM WSZYSTKIM ŁATWIEJ ŻYĆ.
WIDZĘ, JAK WASZE LAPBOOKI POWSTAJĄ. SĄ PRZEPIĘKNE. JEŻELI RZECZYWIŚCIE NIC SIĘ NIE ZMIENI, TO NAJPRAWDOPODOBNIEJ SPOTKAMY SIĘ W PRZEDSZKOLU PO NIEDZIELI. PRZYNIESIECIE SWOJE LAPBOOKI I POCHWALICIE SIĘ NIMI. KAŻDY OTRZYMA DYPLOM. PAMIĘTAJCIE, ŻE NASZ LAPBOOK ŁĄCZY SIĘ Z PROJEKTEM, NANOŚCIE W NIM PYTANIA, SZUKAJCIE NA NIE ODPOWIEDZI W NASZYCH ZAJĘCIACH ORAZ SAMODZIELNIE W DOMU I WYPEŁNIAJCIE LISTKOWY PLAKAT PYTAŃ I ODPOWIEDZI.
WIDZĘ RÓWNIEŻ, JAK WSPANIALE REALIZUJECIE PROJEKTOWE ZADANIA. CIESZĘ SIĘ, ŻE TYLE MACIE PRZY TYM ZABAWY, ŻE BAWICIE SIĘ WSPÓLNIE Z WASZYMI RODZINKAMI. TO WSPANIAłE! TO ZACZYNAMY NOWY DZIEŃ!
ZAPROSZENIE NA MEKSYKAŃSKIE RYTMY
Może was zdziwi dzisiejszy klimat zajęć, ale tak jakoś od rana miałam w głowie tę melodię. Znalazłam do niej piosenkę i posłuchajcie, kto jest jej bohaterem?
NA MEKSYKAŃSKĄ NUTĘ
Okazuje się, że to melodia i piosenka meksykańska!!! Tyle lat słucham melodii w oryginalnym wyknaniu i nie wiedziałam że akurat piosenka jest o......Karaluchu!!!! Brrrr......to taki okropny robal, często można go spotkać w krajach o cieplejszym klimacie jak urzęduje w kuchni restauracyjnej, bo żywi się resztakami pokarmów. Brrr....!!! W Polsce również bywają. Byle nie przywędrował dzisiaj do naszej kuchni !!!!
Skoro melodia meksykańska, to zapoznam was z meksykańską zabawą. Patrzcie uważnie, słuchajcie muzyki i wykonujcie ruchy takie, jak na filmie.
Prawda, że wesoła to zabawa?
ROBIMY GRZECHOTKI
Skoro już tak muzycznie działamy, to stwórzmy błyskawicznie instrument, który podkreśli klimat. Wsypcie po kilka ziaren fasoli do pustych pudełeczek czy buteleczek plastikowych, które możecie szczelnie zamknąć. Jeżeli wam się spodoba ta zabawa możecie po zajęciach ozdobić swoje grzechotki, lub zrobić sobie inne wg wzoru lub własnego pomysłu.
Przykładowe grzechotki z pojemników, zgiętych i oklejonych rolek po papierze toaletowym oraz z jajek niespodzianek umieszczonych pomiedzy łyżeczkami plastikowymi.
LA CUCARACHA Z GRZECHOTKAMI W TOWARZYSTWIE MARIACHI
Żeby nam się dobrze tańcowało, przydadzą się wykonane przez was kastaniety. Moi kochani, bierzemy do rąk nasze grzechotki, ręce do góry, potrząsamy nimi w rytm melodii La Cucaracha. Ale tym razem zagraja wam sami MARIACHI, czyli słynni meksykańscy grajkowie uliczni. To do zabawy!
CZYSTE POWIETRZE W MOIM DOMU
Tak się tymi tańcami zgrzaliśmy, że może otwórzmy okno? Ale, ale, najpierw trzeba sprawdzic czystość powietrza! Zastanawiałam się, czego jeszcze możemy się dowiedzieć, lub co zrobić w związku z ochroną powietrza, aby pomóc Ziemi. Ostatnio podczas realizacji projektu PRZEDSZKOLAKU ZŁAP ODDECH, mówiliśmy o sposobach oczyszczania powietrza. Doszliśmy do wniosku, że my często nie mamy wpływu na działania ludzi, firm i fabryk.. Ale tak jak zauwazyliśmy, możemy uważać, czym palimy w piecach, by nasze domowe kominy tak nie truły. Możemy również częściej korzystać z roweru i rezygnować z przejażdzek samochodem. I możemy mieć wpływ na powietrze.... w naszym własnym domku, mieszkaniu!
1. Często wietrzmy mieszkanie, zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Chyba, że jest smog to nie, lepiej go przez okno nie zapraszać do domu.
2. Dbajmy w swoim pokoju, aby nie zagościł tam kurz! Potraficie wziąść odkurzacz do rąk i przekurzyć wszystkie kątki. Eko Patrolu lubi porządki! Najlepiej sprząta się przy piosence:
3.W niektórych miastach Polski, tam gdzie jest bardzo złe powietrze, ludzie nawet do własnych mieszkań zakupują takie oczyszczacze powietrza, jaki mamy w naszym przedszkolu.
4. Pozostał jeszcze jeden problem- problem papierosowy. Dorośli, którzy palą, mają ogromny problem z tym, by rzucić palenie, to wymaga niestety czasu, cierpliwości, samozaparcia. Muszą jednak postarać się wszyscy, aby nie palić papierosów przy dziecku, czy w pokoju dziecięcym. Tu przyda nam się kolejny EKO-ZNAK- zakaz palenia, który otrzymaliście w materiałach . Można go wydrukować, narysować i powiesić za zgodą rodziców w swoim pokoju lub na drzwiach waszego pokoju.
Brrrrrrrr......rrrr..rrrr Słyszycie? to mój brzuch! Tyle było tańców, że aż tak straszliwie zgłodniałam. To się dobrze składa, bo zapraszam was na małe co nieco.
PROJEKT FASOLA
SPORZĄDAMY SAŁATKĘ MEKSYKAŃSKĄ RAZEM Z MATEO
Zapraszam was teraz do przygotowania sałatki meksykanskiej. Dlaczego meksykanskiej? Otóż właśnie dlatego, że prowadzimy projekt FASOLA, a fasola jest podstawowym składnikiem kuchni meksykańskiej. Uprawia się jej w Meksyku aż około 20 gatunków. Ale najbardziej pospolita jest fasola czarna. Nigdy i nigdzie nie zjadłam tylu dań z fasolą, co podczas pobytu w Meksyku. Dodaje się ją do bardzo wielu potraw, sporządza się z niej pasty, niczym u nas masło i smaruje się nią placki, które spożywa się zamiast chleba. Fasola posiada dużo tak potrzebnego białka, błonnika i mnóstwo witamin. Już wiecie dlaczego u nas dzisiaj taki meksykański klimat?
Kolejna niespodzianka jest taka,że zaprosiłam przyjaciela z Meksyku. Ma na imię Mateo. On nam tę sałatkę przygotuje i zapozna ze sposobem jej wykonania.
Gotowi? To myjemy ręce, zakładamy fartuszki i czepki jeśli posiadamy i do pracy, mój Eko -Patrolu. To bardzo dobre, zdrowe zadanie.
I TO NA TYLE KOCHANI. MAM NADZIEJĘ, ŻE SAŁATKA WYSZŁA WSPANIAŁA. POCZĘSTUJCIE NIĄ WSZYSTKICH, KTÓRYCH KOCHACIE.
CZEKAM NA ZDJĘCIA WAS I WASZYCH SAŁATEK!
SZEŚCIOLATKI ĆWICZCIE CZYTANIE, OD PONIEDZIAŁKU DIAGNOZA !
WYPEŁNIAJCIE LAPBOOKI, SZUKAJCIE DODATKOWYCH INFORMACJI O FASOLI.
NA JUTRO POTRZEBNE BĘDĄ :
-fasola do zadań matematycznych
-duży słoik zakręcany i/lub butelka plastikowa po wodzie mineralnej- im większa, tym lepsza
-ziemia, kamyki /ew. keramzyt/
-dowolne nasiona, szczepki kwiatów
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
SZEŚCIOLATEK: PLANETA DZIECI 4, str. 5-6
PIĘCIOLATEK: ZESZYT GRAFOMOTORYCZNY 61-63
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
14 IV 2021
GDY ZAPRAGNIESZ WODY DO ZABAWY I OCHŁODY....
WITAJCIE MOI KOCHANI! MAM NADZIEJĘ, ŻE MIMO KWIETNIOWEJ KAPRYŚNEJ POGODY DOPISUJE WAM DOSKONAŁY HUMOR. JA SIĘ WYSPAŁAM I Z NIECIERPLIWOŚCIĄ CZEKAM SPOTKANIA Z WAMI, MOIMI EKO- MISIAMI. MISJA TRWA, WY JESTEŚCIE NIEPOKONANI I WYTRALI. GRATULUJĘ! TO ZACZYNAMY!PIOSENKA NA DOBRY POCZĄTEKNa dobry początek rozpoczniemy od piosenki. Posłuchajcie słów, odgadnijcie, jakim problemem dzisiaj się zajmiemy.Tak, dzisiaj porozmawiamy o wodzie. Przypomnijmy sobie, jak wcześniej podczas zajęć o obiegu wody uczyliśmy się o tym, że woda jest największym naszym skarbem, że bez niej nie byłoby życia. Często nie zdajemy sobie sprawy, jaką woda jest wartością, bo odkręcamy kran a z niego leci woda zimna lub gorąca, w zależności od tego, jakiej potrzebujemy. Są jednak kraje, a nawet całe kontynenty, na których tej wody zawsze brakuje. Czy pamiętacie, o jakim kontynencie mowa? Tak, o Afryce. Na tym gorącym kontynencie w wielu krajach, w wielu wioskach nie ma wody lub jest jest bardzo mało. W wioskach nie ma nawet studni , jednej maleńkiej studni. Dzieci i kobiety muszą chodzić po wodę z wielkimi pojemnikami codziennie bardzo daleko, wiele kilometrów . Odnośmy się do wody i wszystkich zasobów naszej planety z SZACUNKIEM. Nam również może jej zabraknąć.O SZACUNKU DLA WODY
Zobaczcie, jaka sytuacja panuje w Afryce. Tak wygląda codzienne życie tych dzieci.
TRZECIA ZASADA EKO-PATROLU- OSZCZĘDZAMY WODĘ!Myślę, że już niczego nie muszę dodawać. Dzisiejsze zadanie to umieszczenie EKO-ZNAKÓW w kolejnych miejscach w domu, przy kranach, bateriach, itp. Stójcie na straży, niech żadna kropelka, ani mała ani wielka na marne do rur nie poleci. O tym pamiętać mają wszystkie Eko- Patrolowe dzieci! No!PAMIETAJMY JEDNAK, ŻE OSZCZĘDZANIE WODY DOTYCZY NIE TYLKO CIEKNĄCYCH KRANÓW:TO DO PRACY EKO-PATROLU ! I PRZYSŁAĆ PROSZĘ ZDJĘCIA, ZABEZPIECZONYCH MIEJSC ! DZISIAJ MOCUJEMY EKO- ZNAK Z KRANEM.GOTOWE? SUPER !W nagrodę za waszą pracę obejrzyjcie sobie krótki film i odpocznijcie przez chwilę.WODA DO ŻYCIAPodsumowując temat wody, wiemy już, że bez niej nie byłoby życia, nie byłoby zwierząt i nas ludzi, bo nie przeżyjemy bez picia Nie byłoby roślin, które również, aby rosnąć i rozwijać się potrzebują jej. To skoro przeszliśmy do roślin, zapraszam na zdrowe, zielone spotkanie z waszą koleżanką z grupy. Zobaczcie, jaką niespodziankę dla was przygotowała, i czym się wam pochwali.ZIELNIK- CZYLI EKO-OGRÓDEKJeżeli zachce się wam hodowli pachnących ziół, to pamiętajcie, uderzajcie prosto do Agnieszki i jej mamy, bo to są specjalistki od hodowli tych zdrowych roślin. Sama zazdroszczę i się zastanawiam, jak one to robią?F, f JAK FASOLA- POZNAJEMY NOWĄ LITRĘZbliżamy się do naszego projektu, ale musimy zatrzymać się na chwilę na nowej literze. Tak, to litera F, f.Obejrzyjcie ją dokładnie:iZastanówcie się, co wam litera F, f przypomina, do czego jest podobna, do jakich innych liter?Przyjrzyjcie się dokładnie, jak wygląda i jak się pisze małą literę f, bo nie jest to takie łatwe. Spróbujcie ją napisać w powietrzu. Teraz palcem na plecach mamy, a następnie na dywanie.Posłuchajcie wyrazów, w których jest litera F, f:Franek, farby, fasola, foka, fotograf, flet, flaga, żyrafa:- podzielcie po kolei każdy wyraz na sylaby, policzcie sylaby,-wskażcie, na jakim miejscu znajduje się głoska f,-podzielcie wyrazy na głoski /sześciolatki i chętne pięciolatki/Poszukajcie w swoim otoczeniu, czy uda się wam zauważyć jakiś przedmiot, który zaczyna się głoską f, albo zawiera tę głoskę.Spróbujcie przeczytać tę czytankę. Wkradła się tam następna nasza literka, ale postarajcie się z pomocą rodziców rozszyfrować ten tekstCZYTANKATo zielona fasola Franka. Ta fasola wyrosła w kubku.Ma łodygi, listki i kwiaty. Fasola jest dobra i zdrowa.Fajna jest ta fasola- powiada Franek.https://kolorowanki.fun/szablon-nauka-pisania-litera-f/ kaligrafia dla sześciolatkaPROJEKT FASOLADzisiaj pobawimy się z fasolą. Przygotujcie sobie swoje ziarna. Jeżeli macie różne odmiany to super, jak nie udało się zdobyć, możecie sobie pomóc innymi sypkimi materiałami, ziarnami, makaronami, pestkami, co tam mama w kuchni ma.ZABAWA RUCHOWA Z FASOLĄRodzic rozrzuca na dywanie ziarna fasoli. Dziecko otrzymuje kubeczek. Rodzic włącza rytmiczną muzykę do marszu, dziecko z kubeczkiem maszeruje wysoko unosząc kolana. Gdy rodzic głośno klaśnie w dłonie, dziecko wykonuje skłon podnosząc ziarenko i wrzucając je do kubeczka, maszerując dalej. Zabawa trwa do konca melodii.BADAMY FASOLOWE ZIARNAJeżeli posiadacie lupkę, lub inne szkło powiększające, poobserwujcie różne ziarna, zobaczcie, czy znajdziecie dwa jednakowe? Możecie namoczyć ziarenka i po kilku chwilach je poobserwować, co się wydarzy z ich skórką. Im fasola dłużej się pomoczy, będzie ciekawszy miała wygląd.FASOLOWA MANDALAMandale to nie nowość dla naszej grupy. Jest to technika uspokajająca. Jeżeli się pracuje na materiałach naturalnych, to staje się terapeutyczna. Ułóżcie sobie swoją fasolową mandalę i PRZYŚLIJCIE MI JEJ ZDJĘCIE..ZABAWA SPRAWNOŚCIOWO-ODDECHOWA: KOPCIUSZEKMieszamy dwa kolory fasoli. Wręczmy dziecku słomkę do napoi. Dziecko poprzez zasysanie powietrza "chwyta" ziarna i segreguje. Ziaren nie może być za wiele, gdyż ćwiczenia oddechowe przeprowadzamy krótko.ZABAWA RUCHOWA- SEGREGOWANIE NA WYŚCIGITak, jak poprzednio mieszamy ziarna w misce. Tym razem większą ilość. Puszczamy skoczną muzykę, podczas której dziecko na wyścigi z rodzeństwem lub rodzicem oddziela wskazane ziarna. Zasada jednak jest taka, że podczas wybierania fasoli każdy ma wolną tylko jedną rękę /druga jest schowana do tyłu/ i może z miski wybierać za każdym razem jedno ziarno fasoli. Nie wolno brać garściami ani po kilka ziaren, za każdym razem należy wybierać tylko po jednym ziarenku. Rodzic od czasu do czasu na krótko zatrzymuje muzykę. Zabawa trwa do póki miska nie będzie pusta. Zwycięża ten, kto ma najwięcej ziaren.GRA Z KOSTKĄ : JAK ROŚNIE FASOLA?Gra jest przeznaczona dla dwóch lub więcej uczestników. Każdy otrzymuje swoją kartę, z etapami wzrostu fasoli. Rozcina ją na pięć elementów. Na każdym elemencie jest cyfra od 1 do 5. Dziecko może wcześniej przed rozcięciem pokolorować obrazek. Do gry potrzebujemy kostkę. Najmłodszy z graczy wyrzuca kostkę, liczba oczek mówi, który element obrazka dziecko dobiera i wykłada przed sobą. Niestety wyrzucona liczba sześciu oczek nie widniej na obrazku. Dlatego ten, kto wyrzuci 6 oczek, wykonuje 6 ćwiczeń wskazanych przez gracza, który wcześniej wyrzucał kostkę. W przypadku, gdy gracz wyrzuci liczbę oczek, a jest już ten element wyłożony na stole, gracz ma stratę kolejki. Wygrywa ten, kto pierwszy ułoży obrazek. Poniżej plansza do gryINNE ZABAWY Z FASOLĄ- Rodzic wkłada do słoika kilka drobnych elementów: zabawka z jajka- niespodzianki, koralik, szklana kulka itp, a następnie wsypuje do słoika ziarna fasoli. Zadaniem dziecka jest wyłowienie konkretnej zabawki.
- Układanie rytmicznych kompozycji z kolorowych ziaren. Rodzic układa sekwencję; biała fasola, czerwona, czerwona, czerwona, dziecko kontynuuje i układa rytm dalej.
- Układanie literek, wzorów, szlaczków, obrazkówz ziaren fasoli
- Ścieżka dla bosych stóp- chodzenie po ziarnach różnej wielkości, po zróżnicowanych fakturach, wzbogaconych o ziarna.
- Zabawa usprawniając chwyt pęsetkowy - napełnianie pojemników ziarnami fasoli przenoszonych za pomocą spinaczy- klamerek do bielizny
I to tyle propozycji zabaw z fasolą na dzisiaj. Myślę, że wy będziecie mieli jeszcze więcej propozycji. Przyślijcie po jednym zdjęciu z tej zabawy, z której skorzystaliście. Jutro będziemy działać matematycznie na fasoli, czyli liczyć ziarna, ważyć itp.
Mam nadzieję, że po tym, co robicie na zajęciach lub po zabawach poszukiwawczych z rodzicami nasuwają się wam wciąż nowe pytania odnośnie fasoli, dowiadujecie się nowych rzeczy o niej i wpisujecie je sobie na listkach. Zobaczymy, czyja roślinka będzie najwyższa, czyli kto najwięcej zdobył informacji Kartki z listami można doklejać i doklejać...
KOLEJNE ELEMENTY DO LAPBOOKA
A tutaj jeszcze to, co można wykorzystać i włożyć do naszego lapbooka.
-etapy wzrostu fasoli, elementy do gry z kostką-ciekawe obrazki, które można porozcinać do kieszonek- poniżej.PRACA Z KSIĄŻKĄKsiążki:
6 LATKI:
PLANETA DZIECI NR 4, strona: 2- 4
5 LATKI
PLANETA DZIECI NR 4, strona 4 i 11
Dla utrwalenie film: https://www.youtube.com/watch?v=HU3zbIiiqv8JUTRO FASOLOWY KULINARNY CZWARTEK, przyślę Państwu spis niezbędnych PRODUKTÓW.DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
EKOKULTURALNY MIŚ, CZYLI Z PRZYRODĄ NA TY
13 IV 2021 WIELKA AKCJA - SEGREGACJA!
WITAJCIE MOJE KOCHANE MISIE! PRZED NAMI KOLEJNY DZIEŃ PEŁEN EMOCJI. BARDZO WAM DZIĘKUJĘ ZA ZDJĘCIA, NA KTÓRYCH UMIESZCZALIŚCIE EKO-ZNAKI, DBAJĄC O DOBRO ZIEMI. PRAWDZIWY Z WAS EKO-PATROL! JESTEŚCIE WSPANIALI. DZISIAJ DALSZY CIĄG ZADAŃ, KOLEJNE ELEMENTY PROJEKTU I KONTYNUACJA LAPBOOKA !!!
MISIOWY EKO-PATROL
DZIŚ EKOLOGIA MODNE SŁOWO,
PRZYRODĘ WSZYSCY CHCEMY MIEĆ ZDROWĄ.
JEJ STRAŻNIKAMI SIĘ OGŁASZAMY,
OD DZIŚ PRZYRODZIE MY POMAGAMY!
Po waszych wczorajszych działaniach w waszych domach widzę, że ten wierszyk jest o was! Obejrzyjcie bajkę, bądźcie uważni i postarajcie się zapamiętać jak najwięcej.
Postarajcie się zapamietać kolory pojemników na odpadki i surowce wtórne.
ŻÓŁTY KOSZ-PLASTIK, METAL
Puszki z metalu zgniatamy, kosza żółtego szukamy. Wnet powstanie metal nowy, do użytku znów gotowy. Może garnek dla kucharza? Może rower dla kolarza? Przetwarzajmy wciąż metale Jakości nie tracąc wcale.
Wszystkie stare reklamówki, po jogurtach kubki, torebki i worki foliowe, do recyklingu gotowe; A butelki plastikowe, przezroczyste, kolorowe, zgniatać trzeba zawsze, wszędzie łatwiej je przewozić będzie.
DO KOSZA WRZUCAMY WYŁĄCZNIE CZYSTE POJEMNIKI PLASTIKOWE I METALOWE BEZ ETYKIET.
NIEBIESKI KOSZ – PAPIER
Ludzi w mieście bardzo wielu, nie sortuje dziś papieru. Proces ten zaś nie jest trudny, kiedy papier nie jest brudny. Do kosza szybko wrzucamy, gdy już niepotrzebne mamy: kartony, gazety i książki i kartki papieru pomalowane w prążki. No a jeśli was przyłapię, że wrzucacie tłusty papier lub gonicie tam z pieluchą, to nie ujdzie wam na sucho! Tłusty i mokry papier brudzi ten suchy, zapamiętajcie to zuchy!
DO POJEMNIKA NIE WRZUCMY MOKREGO I TŁUSTEGO PAPIERU. PRZED WYRZUCENIEM ZESZYTÓW, WYCIAGAMY Z NICH ZSZYWKI.
BRĄZOWY KOSZ BIO
Trawę, liście i patyki wyrzucajcie drogie smyki, (lecz bez ziemi i kamyków) do brązowych pojemników! Gdy ogryzek chcesz wyrzucić, lub banana skórkę rzucić, wtedy wybierz kosz brązowy, niech inny kolor nie przychodzi Ci do głowy!
DO POJEMNIKA WYRZUCAMY RESZTKI JEDZENIA, ZWIĘDŁE KWIATY Z WAZONU, WSZYSTKO TO, CO SIĘ ROZŁOŻY, BO JEST NATURALNE. NIE WOLNO DO NIEGO WYRZUCAĆ RESZTEK KOŚCI I MIĘSA.
BIAŁY KOSZ (szkło białe)
ZIELONY KOSZ (szkło kolorowe)
A butelki i słoiki w jakie wrzucać pojemniki? ”„Przezroczyste szkło się zbiera do białego kontenera! Kolorowe zaś wypada w zieloniutki koszyk wkładać!DO POJEMNIKA NA SZKŁO NIE WRZUCAMY POTŁUCZONYCH TALERZY, DZBANKÓW PORCELNOWYCH I CERAMICZNYCH, SZKŁA ŻAROODPORNEGO. WYRZUCANE BUTELKI MUSZĄ BYĆ CZYSTE I NIE POSIADAĆ ETYKIET. SZYBY OKIENNE RÓWNIEŻ NIE POWINNY ZNAJDOWAĆ SIĘ W ATYCH KONTENERACH.
KOSZ CZARNY - MIESZANE
W TYM POJEMNIKU POWINNY ZNALEŹĆ SIĘ RZECZY MIESZANE, NIE NADAJĄCE SIĘ DO RECYKLINGU. PORCELANA, CERAMIKA, SZYBY I LUSTRA, WSZYSTKIE ZABRUDZONE PRODUKTY I POJEMNIKI, UBRANIA NIE NADAJĄCE SIĘ DO NOSZENIA, ZEPSUTE OBUWIE.
SEGREGACJA I RECYKLING
Dlaczego robi się tyle hałasu koło tego, aby segregować odpady? Zobaczcie namacalny przykład. Gdy będziemy segregować papier, a uzbieramy go tonę, to uratujemy aż 17 drzew. Tyle drzew -to już maleńki lasek, a tona papieru, to tylko niewielka kupka makulatury, bo makulatura jest ciężka. PRAWDA, ŻE WARTO?
CO TO JEST RECYKLING?
Recykling to ponowne wykorzystywanie surowców, dawanie im drugiego życia. Dlatego, gdy będziemy segregować makulaturę- będą z niej nowe zeszyty, okładki do książki, ręczniki papierowe czy papier toaletowy.
Z plastiku, który segregujemy- uzyskamy kolejne nowe butelki, zakrętki do butelek, zabawki.
To samo tyczy metalu, który się przetapia na nowe niezbędne przedmioty, puszki, pojemniki.
SEGREGUJESZ? JESTEŚ GENIALNY!
Teraz sprawdź, czy byłeś uważny i ile zapamiętałeś
https://view.genial.ly/6070a1dfc23eff0d865fbd11/presentation-blank-presentation
PUCHATKOWA DRUGA ZASADA: SEGREGUJ SUROWCE= EKO ZNAK!
Dzisiaj, tak jak w dniu wczorajszym wytnij, pokoloruj lub narysuj kolejny znak: SEGREGACJA i umieść w miejscu, w którym stoją kosze w twoim domu. Może wykonasz w tym tygodniu kosze do swojego pokoju? Pamiętaj, tylko na plastik i papier, pozostałe kosze nie mogą znajdować się w miejscu gdzie przebywasz całe dnie i śpisz.
To EKO- PATROLU -DO DZIEŁA! CZEKAM NA KOLEJNE ZDJĘCIA EKO-ZNAKÓW "SEGREGACJA", JAK UDAŁOSIĘ JE WAM ZAMIEŚCIĆ
NAUKA I ZABAWA DLA EKO-PATROLU
https://learningapps.org/2393595
https://wordwall.net/pl/resource/5914148/ekologia
ZABAWA RUCHOWA- ZESTAW ĆWICZEŃ Z KOŁEM FORTUNY
https://wordwall.net/pl/resource/6493564/wychowanie-fizyczne/wychowanie-fizyczne
PROJEKT FASOLA
Moi kochani, wczoraj rozpoczęliśmy nasz projekt od SIATKI WIEDZY WYJŚCIOWEJ I SIATKI PYTAŃ. Mam nadzieję, że trochę wypełniliście swoje plakaty. Pamiętajcie, wypełniajcie je jak tylko pojawią się jakieś pytania, gdy otrzymacie jakieś odpowiedzi, doklejajcie kolejne listki i w ten sposób wasza roślinka będzie się pięła w górę
Tak, jak wspomniałam wykonamy z naszego plakatu lapbooka, czyli książkę z ciekawymi informacjami o fasoli. Będą tam fajne kieszonki, które zamieściłam we wczorajszych informacjach dla rodziców. Do kieszonek włożycie sobie to, co będziecie chcieli, przepisy na dania z fasoli, obrazki z rodzajami, gatunkami z fasoli, i jeszcze inne niespodzianki. Będę wam na bieżąco pisać, co można dodać do lapbooka. Możecie je również sami ozdabiać i wymyślać kieszonki. To przykładowe kieszonki do lapboka.
PRZYSTĘPUJEMY DO II ETAPU NASZEGO PROJEKTU
POZNAJEMY RODZAJE FASOLI
Poznajcie fasolę. Zobaczcie, to tylko kilka odmian. Gdy poszperacie, poszukacjie i będziecie dociekliwi, zobaczycie jakie piękne kolory i kształty może mieć fasola. Poznajcie ich nazwy, wpiszcie do lapbooka. Dowiedzcie się, z jakiego kraju pochodzi to warzywo i kto je sprowadził do Europy- możecie wkleić ten kontynent, i zdjęcie tego pana....ups, wygadałam się, że to pan . Dowiedzcie się, jak się nazywał. Popatrzcie, ile informacji do szukania.
FASOLA BIAŁA FASOLA CZERWONA
FASOLKA MUNG FASOLA JAŚ
FASOLA SZPARAGOWA I WIELE INNYCH RÓŻNOKOLOROWYCH ODMIAN.
POOGLĄDAJCIE W ALBUMACH, KSIĄŻKACH I W INTERNECIE, JAK DUŻO ODMIAN MA TO ZNANE WARZYWO. MOŻECIE JE NARYSOWAC NA KARTONIKACH, PODPISAĆ I WŁOżYC DO KIESZONKI W LAPBOOKU. MOŻECIE WYDRUKOWAĆ OBRAZKI LUB WYCIĄĆ Z GAZETKI .
A TA FASOLKA TO NIEPODZIANKA. CO WIDZICIE NA NIEJ? CO WAM TEN WZÓR PRZYPOMINA? WYTĘŻCIE WZROK.........................................TAK! TO FASOLKA Z ORZEŁKIEM
Dzisiaj wysadzimy sobie fasolkę na różne sposoby. Możecie wykorzystać wszystkie sposoby, możecie wybrać jeden. Zaczynamy?
Czego nam będzie trzeba: ziarna fasoli oczywiście, ziemia, kubeczki plastikowe lub doniczki, słoik, gaza, gumka recepturka, wata, woreczek strunowy, karta pracy: DOMEK FASOLI, nożyczki, taśma klejąca, ewentualnie koszulka na dokumenty.
HODOWLA FASOLI W ZIEMI
Do kubeczka nasypujemy ziemi. Lekko ugniatamy. Robimy dołek w ziemi i wkładamy ziarenko. Podlewamy. Można przed wysadzeniem zalać nasiona zimną wodą z kranu, po kilku godzinach dopiero wysadzić. Takie moczone ziarenko szybciej nam wykiełkuje. Stawiamy na parapecie w nasłonecznionym miejscu. Systematycznie obserwujemy, podlewamy i o nie dbamy
HODOWLA FASOLI NA GAZIE Z WODĄ
Nakładamy na słoik po drzemie gazę, oplatamy gumką recepturką, aby się gaza trzymała. Robimy w gazie niewielkie wgłębienie, takie legowisko dla ziarenka. Nalewmy wody do słoika tyle, by lekko nawilżała gazę. Kładziemy ziarenko lub dwa. Obserwujemy i uzupełniamy wodę, by ziarenko zawsze miało do niej dostęp. Stawiamy na parapecie w nasłonecznionym miejscu. Również o nie bardzo dbamy
HODOWLA FASOLI W WORECZKU STRUNOWYM NA SZYBIE OKIENNEJ- dla chętnych!
Do woreczka strunowego wkładamy watę, zwilżamy ją wodą. Wkładamy kilka nasion fasoli. Zamknięty woreczek za pomocą taśmy klejącej mocujemy na szybie okna. Kolorujemy szablon domku. Z pomocą rodziców wycinamy jego środek. Przyklejamy szablon domku do woreczka z fasolką. Woreczek strunowy możecie zastąpić koszulką biurową, takie koszulki znajdą się w każdym domu.
domek: DOMEK_FASOLI.docx
W następnych dniach obserwujemy rozwój fasolki, dbamy o nią a ona się nam odwdzięczy, tak jak pozostałe
fasola_worek.pptx - FASOLA W WORECZKU STRUNOWYM
Aby wasze obserwacje były pełniejsze, mam dla was niespodziankę- notesik, czyli DZIENNIK OBSERWACJI SWOJEJ HODOWLI. Oczywiście, zróbcie dla niego kieszonkę w swoim LAPBOOKU.
OCZYWIŚCIE, CZEKAM Z NIECIERPLIWOŚCIĄ NA ZDJĘCIA WASZYCH HODOWLI
Do strony tytułowej LAPBOKA , do jej krótszych boków doklejcie po kartce. Będzie to miejsce na kieszonki, np. na dzienniczek obserwacji i inne ciekawostki , które zdobędziemy do końca tygodnia.
ZADANIE NA POPOŁUDNIE: WYPEŁNIJCIE KARTY PRACY
-KOSZE- połącz linia odpadki z odpowiednim koszem. Pokoloruj kosze.
-ZIEMIA- pokoloruj obrazek, naklej na nim różne śmieci, papierki, możesz powycinać elementy ze sklepowej gazetki reklamowej .
kula_ziemska-kolorowanka.pdf PROSZĘ ROWNIEŻ O ZDJĘCIETEJ PRACY.
DZISIAJ TEŻ NIE PRACUJEMY W KSIĄŻKACH, ALE CZYTAJCIE CZYTANKI I UTRWALAJCIE LICZENIE, DODAWANIE I ODEJMOWANIE.
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
EKOKULTURALNY MIŚ, CZYLI Z PRZYRODĄ NA TY
EKOLOGIA- POWIEDZ KOLEGO, CO TO TAKIEGO?
WITAJCIE MOJE KOCHANE MISIE! SPOTYKAMY SIĘ JUŻ TYLKO WE WŁASNYM GRONIE, BO PANI MISIÓW PANDA JUŻ WYZDROWIAŁA, WIĘC BĘDĄ BAWIĆ I UCZYĆ SIĘ W SWOJEJ GRUPIE. A PRZED NAMI BARDZO PRACOWITY TYDZIEŃ.....BĘDZIE EKOLOGICZNIE, ZIELONO, ZDROWO! W PRZYSZŁYM TYGODNIU OBCHODZIMY WIELKIE ŚWIATOWE ŚWIĘTO- ŚWIĘTO ZIEMI, DLATEGO TRZEBA SIĘ DO NIEGO PRZYGOTOWAĆ I UTRWALIĆ PEWNE WIADOMOŚCI. PRZED NAMI RÓWNIEŻ KOLEJNY PROJEKT. A CO BĘDZIEMY BADAĆ? FASOLĘ MOI MILI, FASOLĘ PRZEKONACIE SIĘ, ILE WIECIE A ILE JESZCZE MOŻNA SIĘ DOWIEDZIEĆ O TEJ ROŚLINIE.
POWITANIE PIOSENKĄ: EKOKULTURA
Na dobry początek nowego tygodnia posłuchajcie pięknej piosenki pt. EKOKULTURA. Zastanówcie się nad tytułem tej piosenki. Porozmawiajcie z rodzicem, co może znaczyć ten tytuł i z czym się wiąże. Część wyjaśnienia znajdziecie w piosence gdy uważnie jej wysłuchacie.
EKO- KULTURA
Zastanówmy się teraz wspólnie, co znaczy pojęcie "ekokultura"? DZIECKO PRÓBUJE SAMODZIELNIE, WŁASNYMI SŁOWAMI WYJAŚNIĆ POJĘCIE. RODZIC UZUPEŁNIA.
Pierwsza część wyrazu- EKO- oznacza bycie w zgodzie z naturą, z otaczajcą rzeczywistością, życie w sposób nie zagrażający środowisku.
KULTURA- każdy z nas wie, pojęcie to odnosi się do zachowań powszechnie uznawanych za wzorcowe, prawidłowe, godne do naśladowania. To zachowanie, które jest miłe i przyjemne dla obcujących z nami ludzi, nikomu nie robi krzywdy i przykrości. O kulturze jeszcze w niedługim czasie będziemy rozmawiać, ale o kulturze w szerszym znaczeniu.
Czy potraficie teraz wyjaśnić , co to jest EKOKULTURA?
O CO PROSI ZIEMIA?
Każdego roku na całym świecie organizuje się kilka wielkich akcji, świąt, w obchodach których bierze udział ludzkość niemal z całego świata. Te dni to na przykład:
ŚWIĘTO ZIEMI
SPRZĄTANIE ŚWIATA
GODZINA DLA ZIEMI
Porozmawiaj z Rodzicem o każdej z tych wielkich akcji, co robią wtedy ludzie dla Ziemi?
Dlaczego tak jest? Dlaczego ludzie na całym świecie jednoczą siły i organizują takie wspólne dni? Otóż ludzkość korzystając z dóbr naszej planety doprowadziła do tego, że część tych dóbr zniszczono, zatruto, zdegradowano. Mimo, że ludzie wiedzą, że te dobra mogą się skończyć, przestać istnieć, nadal działają na szkodę Ziemi. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie ludzi na całym świecie, aby każdego dnia, w każdej chwili swojego życia robić coś dla Ziemi. Nie, nie mówię że trzeba robić coś specjalnego, wystarczy nie szkodzić. Co to znaczy? Nie marnować wody, prądu, energii cieplnej, nie śmiecić, segregować odpady. Widzicie, chodzi tylko o nasze codzienne czynności, żeby niektóre z nich wykonywać nie szkodząc naturze.
To takie proste!
EKOLOGICZNY DOM
Zobaczcie, można? Można!
Oczywiście, wy a nawet wasi rodzice nie macie wpływu na to, co pali w piecu wasz sąsiad, ani na to, czy na fabrycznych kominach założone są odpowiednie filtry . Ale wystarczy, że zaczniemy od własnego domu, od własnego pokoju i zaczniemy żyć ekologiczniej. Jeżeli ja, ty, on i oni tak zaczną żyć, dopiero wtedy na Ziemi będzie lepiej.
EKO-GIMNASTYKA MAŁEGO SMYKA: GRAMY W ZIELONE
Wyznaczamy zieloną strefę za pomocą jakiegoś zielonego materiału, ręcznika, paska, tasiemki, co w domu będzie pod ręką. Rodzic kieruje zabawą. Dziecko biega w rytm muzyki, na pauzę- rodzic wymienia jakiś kolor, np. "SZARY!"- dziecko szybko musi podbiec i dotknąć przedmiot w tym kolorze. Na hasło „ZIELONY!”- dziecko wskakuje do zielonej strefy i wykonuje 5 razy wskazane przez rodzica ćwiczenia /podskoki obunóż, na jednej nodze, pajacyki, wymachy nóg do góry, kręcenie bioder itp. Rodzic podając hasła zmienia kolory, liczbę ćwiczeń można zwiększyć, w zależności od możliwości dzieci. Zabawę powtarzamy kilka razy, mile widziana zamiana ról
PIERWSZA ZASADA EKO-MISIA- OSZCZĘDZAMY PRĄD!
Obejrzyjcie prosty film i zobaczcie, ile możecie zmienić w swoim domu. Ile możecie zrobić dla Ziemi!
Prawda,że proste? Czasami jest tak, że albo mamy złe nawyki, albo się nie chce, albo po prostu czegoś nie wiemy i na niekorzyść Ziemi...źle postępujemy! Zastanówcie się wspólnie, czy możecie coś zmienić w swoim domu?
PUCHATKOWY DOMOWY- EKO ZNAK
Aby pamiętać o uciekającym prądzie, wykonajcie EKO-ZNAK, pokolurujcie, wytnijcie i przymocujcie obok kontaktów, włączników w tych pomieszczeniach, w których najczęściej pali się niepotrzebnie światło. Jeżeli uda się wam w domu taki kontakt, włącznik znaleźć, zamieście tam swój EKO-ZNAK i przyślijcie mi swoje zdjecie z zamocowanym znakiem. Bądźcie strażnikami Ziemi, dbajcie o nią! Codziennie będziemy stosować inne znaki.Możecie je wydrukować lub narysowaćsamodzielnie.
RODZICU, W CELACH EDUKACYJNYCH POZWÓL DZIECKU W SPOSÓB NIESZKODLIWY DLA ŚCIAN PRZYMOCOWAĆ ZNAKI . NIECH POWISZĄ KILKA DNI, CHOCIAŻ DO KONCA TYGODNIA, ABY TA NASZA NAUKA MIAŁA SENS. TYLKO TAK DZIECKO ZAPAMIĘTA, ZACZNIE WYRABIAĆ U SIEBIE PRAWIDŁOWE EKO- NAWYKI. NAWYKI WYRABIAJĄ SIĘ PRZEZ LATA POPRZEZ STOSOWANIE METOD AKTYWNYCH, NIE PRZEZ ROZMOWĘ I POUCZANIE.
DOMOWE_EKO-ZNAKI.pptx - ZNAKI DO WYDRUKU LUB ODRYSOWANIA
EKO-ZABAWY EKO-MISIA
W celu utrwalenia wiedzy z zakresu ekologii możecie pograć, pouczyć się i postarać zapamiętać niektóre treści. Miłej zabawy!
https://learningapps.org/11139917
https://wordwall.net/pl/resource/1827782/przyroda/dbam-o-%c5%9brodowisko-recykling-smog
PROJEKT : FASOLA
Na początek kilka słów dla Rodziców o tej metodzie;
MOJE DROGIE MISIE, ZACZYNAMY PROJEKT "FASOLA" .
W TYM TYGODNIU POTRZEBA NAM BĘDZIE SPORO ZIAREN FASOLI, BO BĘDZIEMY Z NIĄ DZIAŁAĆ NA RÓŻNE SPOSOBY.
ZOBACZCIE JAK WYGLĄDA FASOLA, JAK ROŚNIE, Z JAKICH ELEMENTÓW SIĘ SKŁADA:
https://wordwall.net/pl/resource/425108/budowa-fasoli
NA DZIEŃ DZISIEJSZY POROZMAWIAJCIE Z RODZICAMI I ZACZNIJCIE ROBIĆ PLAKAT, KTÓRY PRZEISTOCZY SIĘ W..........LAPBOOK!!!! CIESZYCIE SIĘ???
WIEM, ŻE POPRZEDNI LAPBOOK SPRAWIŁ WAM WIELKĄ RADOŚĆ, DLATEGO SKORO JESTEŚCIE W DOMU, Z POMOCĄ RODZINY ZROBICIE SOBIE KOLEJNY, TROSZECZKĘ W INNEJ FORMIE.
POTRZEBNE WAM BĘDĄ:
-sztywne kartki , taśma klejąca, nożyczki, klej, kolorowy papier, najwięcej zielonego koloru, bo będziecie wycinać łodygę i sporo liści, kredki, mogą być farby, pisaki, co macie w domu.
Wykonanie plakatu- elementu LAPBOOKA:
-strona tytułowa- piszemy tytuł i wasze imię
-korzenie- SIATKA WIEDZY WYJŚCIOWEJ- co dziecko wie na temat fasoli? Odpowiedzcie rodzicowi, co na dzień dzisiejszy wiecie o fasoli- rodzic to napisze na tych paseczkach- krzeniach.. Jak nie będziecie wiedzieć, co mówić,co wiecie to nie szkodzi, może później, albo jutro sobie przyponicie. Wówczas mama wpisze.
-ŁODYGA Z LIŚĆMI- pytania, czego dziecko chce się dowiedzieć nt fasoli?
Na listkach mama zapisze pytania- czego chcielibyście się o tej fasoli dowiedzić, co was interesuje. Jak nie będziecie mieli dzisiaj wielu pytań, nie szkodzi, może jutro was coś zainteresuje, może jak obejrzycie jakiś film, zobaczycie jakieś zdjęcia to nasuną się wam jakieś pytania.W trakcie tego tygodnia na pewno pytania będą. Doklejcie do swojej fasoli tylko tyle listków, ile macie pytań. W trakcie projektu roślina będzie rosła, bo będzie więcej pytań, uzyskanych odpowiedzi i będziecie doklejać nowe listki
Jak się czegoś dowiecie, uzyskacie odpowiedź na jakieś swoje pytanie, na tym listku, gdzie było to pytanie dopisujecie odpowiedź. Albo doklejacie na tym pytaniu listek z odpowiedzią, ale tak, żeby go można było odchylić i przeczytać pytania. Poniżej wzór i informacja.
LAPBOOK_FASOLA.pptx LUB LAPBOOK_FASOLA.pdf
LAPBOOK-_informacja_dla_rodzicow.docx
I to tyle na dzisiaj kochani. Macie dużo pracy, zaczynajcie tworzyć swój nowy lapbook- na razie tylko składany plakat. Kto z was zrobi początek- przysyła mi zdjęcie siebie z rozłożonym plakatem i sam plakat z bliska. Pamiętajcie, nie naklejajcie tych kartek na duży wspólny arkusz, bo po sklejeniu wszystkich kartek ze sobą, poskładamy je w harmonijkę i wyjdzie książeczka. Będę o tym na bieżąco mówić. Będę czekać z niecierpliwością. Możecie go wyklejać, malować, wydrukować. Forma dowolna!
CZEKAM NA ZDJĘCIA WAS Z WASZYMI EKO-ZNAKAMI I ZACZĘTYMI LAPBOOKAMI !
DZISIAJ NIE MAMY PRACY W KSIĄŻKACH
DO ZOBACZENIA JUTRO MOJE MISIE !!!
09 IV 2021 W ZAGRODZIE I NA POLU
PIECZEMY CHLEB Z MAKSIEM I JEGO MAMĄ
DZIEŃ DOBRY KOCHANI! WITAM WAS W PIĄTEK. JAK TEN CZAS SZYBKO LECI.....PRZED NAMI WEEKEND. MUSZĘ WAS BARDZO POCHWALIĆ ZA TO, ŻE TAK WSPANIALE WYKONUJECIE WSZYSTKIE ZADANIA. NIE SZKODZI, ŻE ZDJĘCIA PRZYSYŁACIE Z OPÓŹNIENIEM, WAŻNE ABY PRACOWAĆ I SIĘ ROZWIJAĆ, A W JAKIM CZASIE JEST WAM WYGODNIE DZIAŁAĆ, NIE WAŻNE. BYLE ZABAWY I ZADANIA PODOBAŁY SIĘ WAM.
MY ZA TO MAMY DZISIAJ BOJOWE ZADANIE DO WYKONANIA- UPIECZEMY DZISIAJ CHLEBEK , NAJPYSZNIEJSZY NA ŚWIECIE. TO ZAPRASZAM DO PRACY!
ZAGADKI Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA
Zaczniemy jednak od utrwalenia wiadomości z całego tygodnia. Rozwiążcie zagadki.
Chodzę gęsiego, białe piórka mam
I po swojemu tak sobie gęgam… (gęś)
Dwa rogi, ogon mam.
Zdrowe mleko daję wam… (krowa)
Znasz takie stworzenie, co nosi korale? Ty byś ich na szyję nie włożyła wcale. ... ( indyk)
Bawię się w błocie, krzyczę: kwiku, kwiku.
A mieszkanie mam w chlewiku…(świnia)
Najwierniejszy to przyjaciel domu i człowieka.
Dobrym ludziom chętnie służy, na złych warczy, szczeka…( pies)
ĆWICZENIA SŁOWNIKOWE- TWORZENIE LICZBY MNOGIEJ WYRAZÓW
Rodzic wymienia nazwę zwierzęcia: jednego, dwóch, kilku, mówi : jedna koza, dwie…… DZIECKO UZUPEŁNIA /kozy/, rodzic kontynuuje dalej- kilka….DZIECKO UZUPEŁNIA /kóz/
np:
jedna KURA, dwie, (KURY), kilka….. (KUR) ,
jedna KROWA… dwie (KROWY), kilka…
koń, kaczka, królik, świnia itp.
BAJKA ORTOFONICZNA- usprawnianie narządów mowy
Rodzic czyta powoli każdy wers, zadaniem dziecka jest kikakrotne dopowiedzenie odgłosów zwierząt. Dziecko stara się dokładnie artykułować odgłosy.
Wieczorem w zagrodzie taty Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: HAU, HAU, HAU,
Kotek miauczy: MIAU, MIAU, MIAU,
Kura gdacze: KO, KO, KO
Kaczka kwacze: KWA, KWA, KWA.
Gąska gęga: GĘ, GĘ, GĘ
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: BE, BE, BE,
Koza muczy: ME, ME, ME,
Indor gulga: GUL, GUL, GUL
Krowa ryczy: MU, MU, MU,
Konik parska: PRR, PRR, PRR
A pies warczy: WRR, WRR, WRR.
I tak gra orkiestra ta, aż gospodarz jeść im da.ZABAWA RUCHOWA: TACZKI- WZMACNIANIE MIŚNI OBRĘCZY BARKOWEJ I MIĘŚNI KOŃCZYN GÓRNYCH
To doskonała zabawa z mamą, tatą lub rodzeństwem. Dobieramy się w pary- jedna osoba z pary klęka, podpiera się na rękach i wyciąga do tyłu rozstawione wyprostowane nogi. Druga osoba staje między nimi ,łapie za kolana i unosi nogi partnera. W pozycji taczki trzeba przejść kawałeczek przez pokój. Zabawę oczywiście dostosowujemy do możliwości siłowych dzieci. A może tak zamiana?
GDY ROLNIK NAKARMI ZWIĘRZETA
Gdy rolnik, gospodarz nakarmi zwierzęta idzie sprawdzić, co się dzieje w polu. W zależności od pory roku ma tam różne prace. Jak pamiętacie z poniedziałkowego zajęcia w pracy pomagają mu maszyny rolnicze. Jednakże w małych gospodarstwach nie zawsze takie maszyny są.
Zobaczcie, jak wygląda pole ziemniaków w każdej z pór roku. Co możecie powiedzieć o tym obrazku? POZWÓLMY DZIECKU POOBSERWOWAĆ I WYPOWIEDZIEĆ SIĘ.
Wiosną, w kwietniu rolnik sadzi ziemniaki, musi uważać aby nie było przymrozków, bo ziemniaki są bardzo wrażliwe na zimno.
Latem ziemniaki rosną, ale rolnik musi je doglądać i chronić przed szkodnikami.
Jesienią, gdy ziemniaki są już odpowiednio duże rolnik organizuje wykopki. Ziemniaki zbierane są albo maszynowo, albo ręcznie. Tradycją na wsiach jest, aby pomagać gospodarzowi w wykopkach, za co otrzymuje się ziemniaki na zimę.
Zimą pole odpoczywa.
ZABAWA RUCHOWA RÓWNOWAŻNA: NOSZENIE WODY
Do zabawy potrzebujemy kij od miotły lub długi prosty patyk.
Dziecko bierze kij na ramiona, podtrzymuje go rękoma i naśladuje pracę rolnika niosącego wodę. Rodzic daje dziecku zadania: patrz przed siebie spacerując z wodą, wspinaj się na palce , idź na piętach. Można na końcach kija dokleić reklamówki z lekkim wypełnieniem, zabawić się w wagę, określanie ciężaru na oko, przenoszenie przedmiotów z miejsca na miejsce.
HISTORYJKA OBRAZKOWA : OD ZIARENKA DO BOCHENKA
Ułóż ciąg zdarzeń
https://learningapps.org/watch?v=pso50st5a21
PIECZEMY CHLEB Z MAKSIEM I JEGO MAMĄ.
A teraz kochani to, co każdy misiu lubi lubi najbardziej! Skoro mamy mąkę ze zboza zebranego w polu, to pora ją wykorzystać. Wszyscy idziemy myć ręce. Zakładamy fartuszki, nakrycia głowy- jeżeli posiadacie i zabieramy się do pracy. Maksio i jego mama opracowali dla nas instrukcję fotograficzną wraz z przepisami, która ułatwi nam upieczenia chlebka. To zapraszam do pracy!!!!
przepis- CHLEBEK_MAKSIA.pptx
lub- CHLEBEK_MAKSIA.pdf
GDY CHLEBEK SIĘ PIECZE.....
- UTRWALcie NAZWY ZWIERZąT HODOWLANYCH
https://wordwall.net/pl/resource/14127017/w-puchatkowej-zagrodzie
- POĆWICZcie ORIENTACJĘ NA KARTCE PAPIERU - otwórz GDZIE_JEST_ZWIERZĄTKO.pptx
- POĆWICZCIE CZYTANIE:
- To rolnik Jan. On ma wielkie gospodarstwo. Ma krowy, owce, kozy, oraz kury. On produkuje mleko na sery, masło i jogurty. Ma wiele jajek od kur. Jan to dobry rolnik.
- MOŻECIE OBEJRZEĆ FILM:
KOCHANI! UPIEKLIŚCIE OSTATNIO WSPANIAŁE PYSZNE BABKI. MAM NADZIEJĘ, ŻE CHLEBEK RÓWNIEŻ WYJDZIE SMACZNY I PACHNĄCY. OCZYWIŚCIE I KUBUSIÓW PANDA I KUBUSIE PUCHATKI PROSZĘ O WYKONANIE ZDJĘĆ I PRZYSŁANIE ZDJĘCIA ZE SWOIM WYPIEKIEM.
RODZINNA GRA Z KOSTKĄ "TRAKTOR" DLA CHĘTNYCH NA WEEKEND
1. Dla każdego uczestnika gry potrzebna jest plansza z traktorem.
2. Kolorujemy planszę wg wzoru i wycinamy wszystkie 7 elementów.
3. Podpisujemy każdy element cyframi- od 1 do 7. Obojętnie który kształt.
4.Gdy gracze są gotowi, mają swoje ponumerowane elementy przed sobą, każdy z nich na strat kładzie przed sobą element z cyfrą 7.
5. Rozpoczynamy grę. Będziemy układać traktor ze zdobytych w grze elementów. Rzucamy kolejno kostką i w zależności od wyrzuconej liczby na kostce dobieramy odpowiedni element z cyfrą a następnie dokładamy do wyłożonego elementu z cyfrą 7. Jeżeli wyrzucimy liczbę oczek, a taka figura jest już wyłożona- mamy stratę kolejki. Oddajemy kostkę przeciwnikowi. Wygrywa ten, kto pierwszy ułoży TRAKTOR! Możemy spędzić wspólnie wesołe chwile .
GRA_Z_KOSTKa_TRAKTOR.pptx - do wydruku, lub można narysować.
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
KUBUSIE PUCHATKI! KSIĄŻKI PLANETA DZIECI NR 3 SĄ ZAKOŃCZONE. JEŻELI DZIECI MAJĄ JAKIEŚ ZALEGŁOŚCI, TO MOGĄ SOBIE NADROBIĆ.
6 LATKI
PLANETA DZIECI NR 3- STR 47
5LATKI
PLANETA DZIECKA NR 3- STR 38
DO ZOBACZENIA W PONIEDZIAŁEK KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
08 IV 2021 PUCHATEK POZNAJE ZWIERZĘTA HODOWLANE.
CO SŁYCHAĆ W OBÓRCE
DZIEŃ DOBRY KOCHANI! CZY JESTEŚCIE WYSPANI? JA WSTAŁAM DZISIAJ WYJĄTKOWO BARDZO WCZEŚNIE, PRAWIE TAK WCZEŚNIE, JAK WSTAJE ROLNIK, GOSPODARZ CZY FARMER. JESZCZE BYŁO CIEMNO ZA OKNAMI. NIE MOGŁAM SIĘ JUŻ DOCZEKAĆ, KIEDY BĘDĘ Z WAMI. PRZYZNAM SIĘ WAM, ŻE BYŁAM WCZORAJ W PRZEDSZKLU. NASZE SALE, CZYLI SALA PUCHATKÓW I MISIÓW PANDA CZEKAJĄ NA NAS PUSTE, ALE CZYŚCIUTKIE, WYSPRZĄTANE. NIE MOGĘ SIĘ DOCZEKAĆ, KIEDY ZNÓW SIĘ TAM SPOTKAMY. ALE SKORO JEST , JAK JEST, TO ZAJĘCIA ZACZYNAMY.
RODZINKA- CZYLI MAMA, TATA I DZIECKO
Wczoraj poznaliśmy zwierzęta hodowlane, dzisiaj poznamy je bliżej, zajrzymy do ich domków i poznamy całe ich rodziny. Tak, zwierzęta mają swoje rodzinki, każdy z członków rodziny ma swoją nazwę. Rozwiążcie zadanie, to się przekonacie.
https://learningapps.org/view10688545
Prawda, że nie takie łatwe są te nazwy zwierząt. Dodam wam jeszcze, że mąż kozy, pan kozioł zwany jest często CAPEM, a baran, mąż owcy zwany bywa TRYKIEM.
GDZIE MIESZKAJĄ ZWIERZĘTA?
Poznajcie teraz domy zwierząt gospodarczych, jak się nazywają i wyglądają. Już wczoraj mieliście namiastkę tego tematu.
https://learningapps.org/view829911
Wymieńcie nazwy domów niektórych zwierząt, które zapamiętaliście; stajnia, obora, kurnik, chlewik, buda. Ułóżcie ich nazwy z liter z klasera.
CO JEDZĄ ZWIERZĘTA?
Nie wiem czy wiecie, że zwierzęta hodowlane mają różne gusta kulinarne. Przypomnijcie sobie, jak podczas zajęć o dinozaurach, dokonywaliśmy podziału na mięsożerne osobniki i roślinożerne. Jestem ciekawa, jak będzie teraz? Posłuchajcie uważnie.
I jakie wnioski? Które ze zwierząt jest mięsożerne? A wszystkożerne? Które żywią się wyłącznie roślinami? DZIECKO WYMIENIA ZWIERZĘTA.
PO CO JESZCZE HODUJEMY ZWIERZETA?
Podczas wczorajszych zajęć dowiedzieliście się, że niektóre zwierzęta dają mleko, które my spożywamy, bo jest one niezbędne dla naszego prawidłowego rozwoju. Zwierzęta hodujemy dla wielu korzyści. To dzięki rolnikom, hodowcom, farmerom, którzy hoduja zwierzęta, mamy wiele niezbędnych rzeczy, takich jak pożywienie, odzież, buty. Przeanalizujcie teraz z rodzicem planszę, co konkretnie dają nam poszczególne zwierzęta.
PO_CO_CZLOWIEK_HODUJE_ZWIERZETA.pptx -otwórz
GIMNASTYKA NA WIEJSKIM PODWÓRKU
Skoro jesteśmy na wiejskim podwórku, to czas się poruszać. Zapraszam go gimnastyki przy muzyce.
MATEMATYKA NA WIEJSKIM PODWÓRKU BRYKA
Czas na matematykę. Otwórzcie planszę i przyjrzyjcie się jej dokładnie. To taka matematyczna łąka- pastwisko. Zwierzęta wyszły na śniadanie i zakryły liczby. Wskażcie, na jakich liczbach stoją poszczególne zwierzęta? W przypadku liczb powyżej dziesięciu wymagana będzie pomoc rodzica.
.................................... -otwórz
ZABAWA RUCHOWA NAŚLADOWCZA : KARUZELA ZWIERZĄT
Rodzic układa w kole figurki - miniaturki zwierząt, napisy lub obrazki zwierząt hodowlanych, w środku koła kładzie butelkę. Zadaniem dziecka jest zakręcić butelką, podać nazwę zwierzątka, które zostało wskazane a następnie naśladować je ruchem lub głosem. Rodzic również może włączyć się do zabawy
Można wybrać gotową opcję https://wordwall.net/pl/resource/13752875/poruszaj-si%c4%99-jak
GDZIE ZNAJDUJĄ SIĘ ZWIERZĘTA?
Przyjrzyj się dokładnie ilustracji. Zobacz, gdzie dokładnie znajdują się zwierzęta?
-gdzie stoi koń? DZIECKO OKREŚLA /przed stogiem siana/
-gdzie znajduje się kura? /na stogu siana/
-jakie zwierzę znajduje się obok płotu? /koza/
-jakie zwierzę jest za stogiem siana? /krowa/
-jakie zwierzę znajduje się najbliżej?/kot/
-co na obrazku jest najdalej? /traktor/
-który owad lata wysoko a który nisko? /motyl wysoko, pszczoła nisko/
-gdzie znajduje się owca? /między krową a gospodarzem/
-gdzie leży świnia? /w błocie, wewnątrz kałuży/
-policz prosiątka,
-policz wszystkie zwierzęta,
policz chmurki,
-czy potrafisz policzyć wszystkie stokrotki?
A teraz przyjrzyj się drugiej ilustracji.
Wymień zwierzęta, które stoją po lewej stronie drogi.
Wskaż zwierzęta, które znajdują się na drodze.
Jakie zwierzęta znajdują się po prawej stronie drogi.
Policz wszystkie zwierzęta.
Określ, po której stronie obrazka znajduje się traktor a po której stronie jabłonka?
ZABAWY KONSTRUKCYJNE Z KRÓWKĄ MU
Czas na wykonanie pracy plastycznej. Mam dla was kilka propozycji do wyboru. Zrobicie sobie krówkę. Będziecie potrzebować : papierowy talerzyk, nożyczki, klej, kolorowy papier, może wykorzystacie farby. Jeżeli nie macie w domu talerzyka, wytnijcie koło z kartonu, odrysowując je od talerzyka. Przyjrzyjcie się propozycjom i do dzieła! Bez szablonu, praca zupełnie samodzielna.
KROWKA_MU.pptx -otwórz, wzór krówek
Aby praca wam dobrze szła, pracujcie przy muzyce.
https://www.youtube.com/watch?v=hMl74Mm6tgU - muzyka
Oczywiście, przyślijcie swoje zdjęcie z krówką Mu!
Dla tych co lubią taplać się w błocie - ŚWINKA! /tylko dla chętnych/
Zamalujcie różową kartkę brązową farbą, ale tak grubo. Można do farby dodać mąki, będzie prawdziwsze błotko. Jeszcze w mokrej rozsmarowanej farbie wydrapcie rysunek.I praca gotowa! Odstawcie do wyschnięcia. Fajna, prawda?
DRODZY RODZICE! W PIĄTEK, CZYLI JUTRO UCZYMY SIĘ O POLU I BĘDZIEMY PIEC CHLEBEK. DAM DZISIAJ ZNAĆ, CO TRZEBA PRZYGOTOWAĆ.
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
SZEŚCIOLATEK:
KSIĄŻKA PLANETA DZIECI CZYTANIE I PISANIE s 55-56
PIĘCIOLATEK:
KSIĄŻKA PLANETA DZIECI NR 3 s. 37, 39
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
PUCHATEK POZNAJE PRACĘ ROLNIKA
07 IV 2021 PUCHATEK POZNAJE ZWIERZĘTA HODOWLANE.
SKĄD SIĘ BIERZE MLEKO?
WITAJCIE KOCHANI - WY MISIE PUCHATKI I WY MISIE PANDA . MAM NADZIEJĘ, ŻE MIMO POGODY JESTEŚCIE DZISIAJ W NASTROJU I MACIE CHĘCI DO ZABAWY I PRACY. POZOSTAJEMY NADAL NA TEJ PIĘKNEJ WSI.
1.ZWIERZĘTA Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA
Porozmawiamy dzisiaj o zwierzętach hodowlanych, jakie można spotkać na wsi. Obejrzycie prezentację dokładnie, posłuchajcie jak nazywają się domy każdego ze zwierząt, jak nazywają się poszczególne osobniki każdego ze zwierząt.
Jakie zwierzę mieszka w oborze?
Czyim domem jest chlewik?
Jak się nazywa dom koni?
Gdzie mieszkają kury?
Jak się nazywają domy pozostałych zwierząt?
2. WYWIAD W ZAGRODZIE
Tak jak my ludzie porozumiewamy się ze sobą za pomocą głosu, tak samo czynią zwierzęta. Każda zwierzęca mama rozpozna po pisku swoje maleńkie dziecko. Posłuchajmy, jakie odgłosy wydają zwierzęta hodowlane. Może komuś z was uda się zrozumieć ich mowę.
https://learningapps.org/watch?v=p4oh0mqok21
3.ZABAWA RUCHOWA: NA WIEJSKIM PODWÓRKU
Rodzic podaje nazwę zwierzęcia występującego na wsi, dziecko naśladuje chód i zachowanie się podanego zwierzęcia:
pies – dzieci przemieszczają się na czworakach udając pieski
kot – dzieci przemieszczają się na czworakach udając koty, co jakiś czas rodzic mówi ,,koci grzbiet” – wówczas dziecko uwypukla plecy ku górze; ,,końskie siodło”- uwypukla brzuch ku podłodze
kaczka – dziecko chodzi na lekko ugiętych nogach, stopy stawia do środka, ręce naśladują ruchy skrzydeł
kura – dzieci chodzą po pokoju i co jakiś czas zatrzymują się, i naśladują kurę grzebiącą w ziemi – raz jedną nogą, raz drugą nogą
królik – dzieci w przysiadzie podpartym skaczą naśladując skoki królicze.
4. SKĄD SIĘ BIERZE MLEKO?
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze mleko? Jakie zwierzęta dają mleko? Jaka jest droga mleka, zanim trafi na nasze stoły?
Jakie zwierzęta dają jeszcze mleko? Poza krową ludzie wykorzystują mleko kozie oraz mleko owcze, z których wykonuje się przepyszne sery.
5. HISTORYJKA OBRAZKOWA: OD KRÓWKI DO KARTONIKA
PIĘCIOLATKI
Obejrzyjcie historyjkę obrazkową i opowiedzcie ją rodzicowi
SZEŚCIOLATKI
................
Obejrzyjcie dokładnie wszystkie obrazki. Ustalcie kolejność zdarzeń i ułóżcie obrazki od lewej strony do prawej. Sprawdźcie poprawność wykonanego zadania naciskając na kwadracik.
https://learningapps.org/watch?v=pxcmdqs6t21
6.DLACZEGO TRZEBA PIĆ MLEKO
https://www.youtube.com/watch?v=Veacl9J-yrQ
7. CO TO JEST NABIAŁ? - uogólnianie pojęć
Rodzic zadaje pytania:
Jakie są przetwory z mleka? Dziecko próbuje odpowiedzieć.
Rodzic wyciąga z lodówki mleczne artykuły :
jogurt, mleko, ser, masło, śmietana, itp, to co mamy.
Dziecko rozpoznaje i nazywa każdy produkt. Wskazuje nagłos- pierwszą głoskę i ostatnią. Dziecko dzieli wyrazy na sylaby, a następnie na głoski. Rodzic informuje dziecko ze ser, mleko, jogurt to nabiał.
Rodzic zadaje pytanie: Dlaczego jemy nabiał? -Dziecko próbuje uzasadnić.
Rodzic czyta dziecku zdanie:
Rolnik Jan je jogurt z jagodami.
Rodzic prosi aby dziecko powtórzyło zdanie. Następnie prosi aby dziecko przeliczyło wszystkie wyrazy, z których składa się to zdanie. 1-Rolnik, 2-Jan, 3-je, 4-jogurt, 5-z, 6-jagodami.
Pytania : Jak ma na imię rolnik?
Co je rolnik Jan?
Jaka nowa litera wkradła się do tekstu? Tak! To litera J, j.
Dzieci określają, do czego litera J, j jest podobna, co im przypomina. Szukają wyrazów rozpoczynających się literę "j", z literą "j" w środku i na końcu.
8.ZAGADKI SMAKOWE
Rodzic przygotowuje zestaw produktów pochodzenia mlecznego (zależnie od możliwości, co mamy w lodówce): ser biały, ser żółty, jogurt naturalny, smakowy, maślanka, kefir, mleko, śmietana, masło. Zawiązuje dziecku oczy apaszką. Rodzic podje na łyżeczce lub widelcu po odrobinie różnych produktów, a dziecko odgaduje smaki i nazywa dany produkt
.
9. MLECZNY EKSPERYMENT DLA CHĘTNYCH
Jeżeli macie ochotę na eksperymenty, to zapraszam do wykonania doświadczenia z mlekiem. Przyślijcie zdjęcie, co wam wyszło.
10. MLECZNY DESEREK
A teraz zapraszam was do wykonania mlecznego, czyli nabiałowego deseru. Potrzebny wam będzie jogurt i owoce. Możecie wykorzystać zdrowe smakołyki: orzechy, owoce suszone, a nawet odrobinę czekolady. Poniżej macie przykładowy przepis, ale możecie stworzyć własny. Oczywiście, czekam na wasze zdjęcie z waszym deserem.
11. KODOWANIE Z KRÓWKĄ MU
12. KOLOROWANKI DLA CHĘTNYCH
I to na tyle na dzisiaj kochani. Mam nadzieję, że wasze deserki będą pyszne, zdrowe i kolorowe. Do zobaczenia jutro, bawcie się dobrze.
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
SZEŚCIOLATEK:
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 42-43
PIĘCIOLATEK:
PLANETA DZIECI -ZESZYT GRAFOMOTORYCZNY s.55
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
PUCHATEK POZNAJE PRACĘ ROLNIKA
06 IV 2021 WIOSENNA WYCIECZKA NA WIEŚ
Witajcie moi kochani w ten poświąteczny poranek. Mam nadzieję, że zajączek was odwiedził. A czy wczoraj chociaż troszeczkę pokropiono was z okazji Śmigusa Dyngusa? Tak? To taka stara tradycja, taki wesoły mokry dzień w roku.
Mimo, że dzisiaj jest chłodniej a nawet poprószył śnieżek, wiosna już u nas zagościła. W dużej mierze dzięki wam, bo tak jej szukaliście, że w końcu ją znaleźliście. Jestem z was dumna, że tyle oznak tej cudownej, pachnącej pory roku udało się wam uchwycić aparatem. Wspaniali z was tropiciele przyrody. A jak szukaliście? Sami zobaczcie! /prezentacja jest prywatna i dostępna tylko dla naszej stronki/
https://learningapps.org/display?v=p39vpfv0t21
Muszę wam Puchatki powiedzieć, że nie wiem, czy udałoby się tę wiosnę tak szybko znaleźć bez pomocy Misiów Panda, które również się starały. Możecie podziwiać w ich galerii, jak piękne zdjęcia zrobili wiośnie.
WIOSNA CZTERY SIOSTRY MA
Tak, mamy już kalendarzową wiosnę, ale przypomnijcie sobie , jakie siostry ma Wiosna i jakie są ich oznaki?
https://learningapps.org/11175898
ZABAWY Z KWIETNIEM
Podczas świąt rozpoczął się nowy miesiąc. Czy pamiętacie jego nazwę?
Tak! To kwiecień. Podczas zabaw z marcowym przysłowiem /W MARCU JAK W GARNCU/, wspominałam wam o przysłowiu kwietniowym:
KWIECIEŃ PLECIEŃ, BO PRZEPLATA, TROCHĘ ZIMY, TROCHĘ LATA. – wyjaśnijcie, co to znaczy?
A teraz dopasujcie z pomocą rodzica odpowiednie nazwy miesięcy do odpowiednich pór roku.
https://learningapps.org/1434313
Starsze Puchatki, które od września wybierają się do szkoły , powinny postarać się zapamiętać nazwy wszystkich miesięcy !!!!
https://learningapps.org/9583367 /dodatkowe dla chętnych 6-o latków/
ZABAWA MATEMATYCZNA: WOKÓŁ DNI TYGODNIA
Przez cały miesiąc MARZEC bawiliśmy się z KALENDARZEM PRZEŻYĆ, utrwalając ważne pojęcia. Teraz sobie je przypomnimy:
Jaki dzień był WCZORAJ ? DZIECKO SIĘ ZASTANAWIA I ODOWIADA /poniedziałek, drugi dzień świąt, ŚMIGUS DYNGUS/
A PRZEDWCZORAJ? ..../niedziela, pierwszy dzień świąt/
Jaki dzień tygodnia jest DZISIAJ?.... /wtorek/
JUTRO jaki dzień tygodnia będzie?..../środa/
A POJUTRZE?..... /czwartek/
Udało się wam wszystkie dni prawidłowo nazwać? Jeżeli nadal mylicie, to utrwalajcie, bo to nie jest takie łatwe, a w szkole się przyda.
ZAPROSZENIE NA WYCIECZKĘ
Pojedziemy dzisiaj na wycieczkę, by poznać kolejny, nowy zawód. Rozwiążcie z pomocą rodziców krzyżówkę.
https://learningapps.org/display?v=pwd2aj4oj21
Taaaak, to rolnik. Mimo, że rolnik nie kojarzy się wam z zawodem, to tak jest. Rolnik to bardzo trudny i ciężki zawód, ponieważ rolnik pracuje bez wytchnienia przez cały rok, szczególnie gdy posiada zwierzęta.
ZABAWA RUCHOWA Z PIOSENKĄ
Podczas piosenki wykonuj ruchy naśladujące sposób poruszania się zwierząt i wydawaj dźwięki, charakterystyczne dla mowy tych zwierząt..
ROLNIK- KTO TO JEST? CO ROBI ROLNIK?
Rolnik, to osoba, która uprawia ziemię. Przygotowuje ziemię do sadzenia, wysiewa nasiona. Dogląda wzrostu roślin, pielęgnuje i zabezpiecza rośliny przed szkodnikami, zbiera plony i w zależności od wielkości gospodarstwa sprzedaje je. Praca rolnika jest ciężka, uzależniona od pory roku i od pogody. Rolnik korzysta w swojej pracy z różnych maszyn i pojazdów, takich jak ciągnik, kombajn, siewnik, sadzarka, rozrzutnik do obornika, brona do spulchniania ziemi. Rolnicy dbają o to, aby ludzie mieli co jeść. Bez ich pracy nie byłoby chleba, ciasta, pizzy, frytek, surówek i sałatek, makaronu, warzyw do zupy, cukru, oleju i oliwy, ketchupu i sosu pomidorowego. Rolnicy bardzo często oprócz uprawy ziemi hodują także zwierzęta. W swoich gospodarstwach mogą hodować kury, krowy, konie, świnie, kaczki, indyki, króliki. Ponieważ zwierzętami trzeba zajmować się codziennie, rolnicy nie mają wolnej soboty ani niedzieli, a najwięcej pracy mają latem czyli w wakacje, bo wtedy dojrzewają plony.
MASZYNY I NARZĘDZIA ROLNICZE
Zobaczcie teraz animację o maszynach i narzędziach ogrodniczych. Zapamiętajcie niektóre nazwy. Zwróćcie uwagę, jak pracował rolnik dawniej, a jak pracuje dziś.
CO POMAGA ROLNIKOWI W PRACY- ćwiczenia słuchu fonematycznego, ćwiczenia w czytaniu
Najpierw podzielcie wyrazy na sylaby, następnie na głoski. Teraz ułóżcie ich nazwy z liter w klaserze i przeczytajcie :
traktor, kombajn, łopata, motyka , kosa, cep, traktor, brony, pług.
FARMER JAN- KOLOROWANKA
Pomalujcie obrazek farbkami lub kredkami, jeżeli nie będziecie mieć farb w domu. Postarajcie się zrobić to dokładnie.
I to tyle na dzisiaj moi mili. Jeżeli posiadacie miniaturki zwierząt hodowlanych, zbudujcie z klocków makietę gospodarstwa i poukładajcie w zagrodach zwierzątka. Sześciolatki mogą podpisać zwierzęta. Przyślijcie zdjęcie swojej zagrody. Kto nie posiada zwierzatek, a ma ochotę na to zadanie może powycinać zwierzęta z papieru lub ulepić z plasteliny.
Mam dla was jeszcze jedno ZADANIE SPECJALNE.
Niedawno obchodziliśmy w grupie Dzień Kolorowej Skarpetki i rozmawialiśmy o osobach chorych na Zespół Downa.
02 KWIETNIA OBCHODZONY BYŁ ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI O AUTYŹMIE. CAŁA POLSKA UBIERAŁA SIĘ NA NIEBIESKO, ABY WESPRZEĆ LUDZI DOTKNIĘTYCH TYM PROBLEMEM. DLATEGO JA RÓWNIEŻ POPROSZĘ WAS O WYKONANIE I PRZYSŁANIE:
SWOJEGO NIEBIESKIEGO ZDJĘCIA!
Pomysły na niebieskie zdjęcie zależą wyłącznie od was.
FILMY O AUTYŹMIE DLA RODZICÓW I DO WSPÓLNEGO OBEJRZENIA i PRZEANALIZOWANIA:
https://www.youtube.com/watch?v=5n93mDQ8080
https://www.youtube.com/watch?v=WwIGZJcdQig
https://www.youtube.com/watch?v=nW8NLnTB1wc
DODATKOWE TEMATYCZNE FILMY O PRACY ROLNIKA DLA CHĘTYCH:
https://www.youtube.com/watch?v=nWS6MHbPJz4 SKRZAT BORÓWKA-"POLE"
https://www.youtube.com/watch?v=Yiy3-dvsLFM FILM: PRACA ROLNIKA
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
SZEŚCIOLATKI:
PLANETA DZIECI- LICZENIE s. 61-62
PIĘCIOLATKI:
PLANETA DZIECI NR 3 s. 35
NA JURO POTRZEBNE BĘDĄ DZIECIOM DOWOLNE OWOCE /ŚWIEŻE, MROŻONE LUB Z PUSZKI/ ORAZ JOGURT NATURALNY.
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ ZA WAMI!!!
PUCHATKOWA WIELKANOC
02 KWIETNIA 2021 NA WIELKANOCNYM STOLE
PIECZEMY BABKĘ WIELKANOCNĄ Z ARTURKIEM I JEGO MAMĄ
WITAJCIE KOCHANE MISIE ! TO NASZE OSTATNIE SPOTKANIE PRZED ŚWIĘTAMI I ZAPEWNIAM, ŻE BĘDZIE CIEKAWE I BARDZO PACHNĄCE !!!! DLACZEGO? BO POMOŻECIE DZISIAJ MAMIE W UPIECZENIU ŚWIATECZEJ BABY WIELKANOCNEJ. TO NIE TRAĆMY CZASU I ZABIERAJMY SIĘ DO PRACY.
1.HISTORYJKA OBRAZKOWA: PRZEDŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA
W każdym z waszych domów trwają przedświąteczne przygotowania. Każdy się krząta, robi ostatnie porządki, niektórzy już zaczynają szykować świąteczne potrawy. W niektórych domach już dzisiaj gotuje się jajka, by je zdążyć ozdobić.
Obejrzyjcie dokładnie historyjkę obrazkową. Najeżdżając na obrazek kursorem możecie go powiększyć. Ustalcie kolejność zdarzeń i umieśćcie obrazki przesuwając je w kolejności, od lewej do prawej strony.
https://learningapps.org/display?v=pxndnqis321
2. ZABAWA RUCHOWA Z ELEMENTEM RÓWNOWAGI
Rodzic przygotowuje pusty koszyczek wiklinowy, który stawia na środku dywanu. W rytm naszej wesołej piosenki : Kłótnia w koszyku -dziecko maszeruje po pokoju. Na czas refrenu dziecko stawia sobie na głowie koszyczek i maszeruje w miejscu, starając się, aby koszyk nie spadł. Możemy odwrócić role i rodzic również może włączać się do zabawy.
LINK DO PIOSENKI: https://www.youtube.com/watch?v=TQtfzbZL_vw
3. WYSŁUCHANIE WIERSZA: WIELKANOCNY STÓŁ
Posłuchajcie teraz uważnie wiersza o wielkanocnym stole. Zapamietajcie dobrze, jakie świąteczne wypieki zostaną wymienione w wierszu?
-O jakich wypiekach była mowa w wierszu?
Tak, o babce wielkanocnej i mazurku. W zwyczaju wielkanocnym już jest, to taka tradycja, aby na stole pojawił się mazurek i babka wielkanocna. Jakie jeszcze pyszne, słodkie wypieki mogą na naszym wielkanocnym stole zagościć? Wspólnie z rodzicami rozwiążcie zagadki.
4.PUCHATKOWE WIELKANOCNE WYPIEKI
Teraz sprawdźcie, kto piecze ciasta? Co przygotowuje?
Po prawej stronie zabawy znajdują się inne jej wersje, można wypróbować, by utrwalać czytanie z dziećmi.
https://wordwall.net/pl/resource/13751877/puchatkowe-wielkanocne-wypieki
5. PIECZEMY BABKĘ Z ARTURKIEM I JEGO MAMĄ
Teraz kochani robimy sobie przerwę w nauce, a właściwie to nie przerwa, bo również będziemy się uczyć, ale tym razem piec. Arturek wraz ze swoją mamą przygotowali do nas fotograficzną instrukcję, wg której upieczemy dzisiaj wielkanocną babkę.
Przygotujcie wszystko, co wam będzie potrzebne, możecie założyć czepki, fartuszki, jeżeli posiadacie i do zabieramy się do pracy.
OTO FOTOGRAFICZNA INSTRUKCJA PIECZENIA BABKI,. OTWÓRZCIE PREZENTACJĘ:
SAM PRZEPIS: Przepis_-_Babka_piaskowa_.docx
6. A GDY BABKA SIĘ PIECZE….
Oczekując na wypiek, zanim się upiecze możecie wykorzystać czas na kolejne zabawy. Wybierzcie sobie tylko te, które was interesują.
6.KOŁO FORTUNY Z JAJEM ! -WESOŁA RODZINNA ZABAWA RUCHOWA
Gdy na święta odwiedzą was goście zagrajcie w przygotowaną przeze mnie grę. Kręcicie po kolei kołem, które wskazuje jakiegoś członka rodziny. Ten na kogo wyjdzie- obiega stół z jajkiem na łyżce. Jeżeli wypadnie na misia PANDĘ lub PUCHATKA, to oczywiście wy biegniecie z jajkiem. W przypadku, gdy przy stole nie będzie którejś z wymienionych na kole osób- kręcicie jeszcze raz, lub ustalacie dodatkowe zasady:
-np. ciocia /jej brak przy stole/- wszyscy wstają i robią pajacyka,
-np. wujek- osoba która zakręciła śpiewa piosenkę, itp. Myślę, że zabawa rozrusza całą rodzinkę i będzie radośnie. Wesołej zabawy!
Po prawej stronie zabawy znajdują się jeszcze inne jej wersje, można wypróbować, doskonale się bawić.
https://wordwall.net/pl/resource/13752875/kto-biegnie-z-jajem
7. WIELKANOCNY PONIEDZIAŁEK- ŚMIGUS DYNGUS
W świąteczny poniedziałek robimy kolejne psikusy bliskim, bo polewamy ich wodą! To mokre święto, zwane ŚMIGUSEM DYNGUSEM to również stara polska tradycja. Zadbajcie, aby wasze polewanie sprawiało radość i nie wzbudzało złości lub gniewu u innych. Dlatego pamiętajcie, w polewaniu wodą chodzi nie o ilość wody, ale o jakość polewania- czyli dobry humor, miłą atmosferę.
Zobaczcie, jak podtrzymuje się tradycję w niektórych polskich regionach, gdzie chodzi się kogutkiem, organizuje akcje charytatywne a przy okazji polewa wodą napotkane osoby. Zauważcie też, jak pięknie prezentują się tradycyjne stroje ludowe.
O, O, O, O..........Nasza babka gotowa !!!!!!
CZEKAM NA WASZE ZDJĘCIA Z BABKAMI
PRZYŚLIJCIE RÓWNIEŻ SWOJE ZDJĘCIE ZE ŚWIĘCONKĄ,
BĘDZIE TO ŁADNA KARTKA ŚWIĄTECZNA
I TO TYLE MOI MILI. TO BYŁ PRACOWITY DZIEŃ. ŻYCZĘ WAM I WASZYM RODZINKOM ZDROWYCH, WSPANIAŁYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT, PEŁNYCH RADOŚCI I MIŁOŚCI, SPĘDZONYCH W GRONIE NAJBLIŻSZYCH I KOCHANYCH OSÓB. MYŚLE, ŻE ZAJĄCZEK DO WAS ZAGLĄDNIE I ZOSTAWI JAKIEGOŚ ŁAKOCIA. A W ŚMIGUS DYNGUS NIECH BĘDZIE U WAS WESOŁO I ZŁAPIE WAS JAKAŚ KROPELKA WODY
KUBUSIOWY SŁOWNICZEK:
TRADYCJA
PALMOWA NIEDZIELA
ŚWIĘCONKA
SYMBOL
ŚMIGUS DYNGUS
PRACA Z KSIĄŻKĄ: .
SZEŚCIOLATEK:
PLANETA DZIECI - CZYTANIE I PISANIE -60
PLANETA DZIECI -LICZENIE 53-54, 59
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 48-49, 54-56
PIĘCIOLATEK:
PLANETA DZIECI -ZESZYT GRAFOMOTORYCZNY 54
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 40, 45, 47
Jeżeli macie jakieś zaległości w książkach to sobie nadróbcie. Nie wypełniamy ćwiczeń z literką "J". Nie przekraczamy literki "F" i liczby "9" bo dopiero będą.
CIEKAWE LINKI DO WYKORZYSTANIA:
https://www.youtube.com/watch?v=zo6FWbsXI5U
DO ZOBACZENIA W PONIEDZIAŁEK KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ ZA WAMI!!!
UWAGA RODZICE GRUPY V- MISIE PANDA
Informacja dla Rodziców dzieci z gr. V – na czas nieobecności p. Ani Juszczyk wszelkie informacje zwrotne dotyczące edukacji zdalnej (potwierdzenie realizacji treści, skany prac, zdjęcia, ewentualne uwagi i pytania) proszę kierować na adres: magdalenak@p6.zabrze.pl
UWAGA RODZICE GRUPY IV- KUBUSIE PUCHATKI
Informacja dla Rodziców dzieci z gr. IV – wszelkie informacje zwrotne dotyczące edukacji zdalnej (potwierdzenie realizacji treści, skany prac, zdjęcia, ewentualne uwagi i pytania) proszę kierować na adres: annap@p6.zabrze.pl.
ZAJĘCIA Z RELIGII
JĘZYK ANGIELSKI
PUCHATKOWA WIELKANOC
01 KWIETNIA 2021 ZABAWY Z JAJEM
KUBUSIU PUCHATKU, MISIU PANDO OTWÓRZCIE LIST!
CO WIEMY O JAJKACH? - CIEKAWOSTKI
-jajko jakiego ptaka jest największe?
-jajko jakiego ptaka jest najmniejsze?
-ile jajek kurzych mogłoby pomieścić jajko strusia?
-jaki ptak podrzuca innym ptakom jajka?
JAJKO JAKO KSZTAŁT
Czy zwróciliście uwagę, jaki kształt ma jajko? Tak, owalny. Rozejrzyjcie się dokładnie po domu i zobaczcie, czy znajdziecie tam jakieś przedmioty w tym kształcie? /podłużny talerz, lustro, łyżka do zupy, rondel itp/ DZIECKO POSZUKUJE.
Owal to figura geometryczna. Jakie jeszcze znacie figury geometryczne? /koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty/ Do której z figur najbardziej podobny jest owal? Tak, do koła. Przyjrzycie się tym jajkom, są owalne, mają różny kolor i różną wielkość.
JAJKO JAKO SYMBOL
Jajko jest symbolem doskonałości, stworzenia, symbolem nowego życia. Dlatego w każdym koszyczku zawsze znajdują się jajka, jako pokarm i jako symbol. W tradycyjnym koszu znajdziemy jajka zdobione na różny sposób. Zaobserwujcie jakie są sposoby zdobienia jaj i jak nazywają się jajka- odpowiednio zdobione. Zapamietajcie ich nazwy.
JAJKO I KURA- ZABAWA RUCHOWA
Zapraszam do zabawy ruchowej. Rodzic podaje hasło: Kura! Dziecko biega po dywanie, mówiąc ko, ko, ko. Na hasło: Jajko! Zatrzymuje się i zwija w kłębek na dywanie. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
ROZPOZNAJEMY WIELKANOCNE JAJKA- interaktywna zabawa dydaktyczna
Przygotowałam dla was zabawę. Zapoznajcie się z instrukcją i wykonajcie zadanie.
https://learningapps.org/display?v=pz2mxecec21
WIELKANOCNE SUDOKU- gra rozwijająca logiczne myślenia
Zapraszam teraz do gry w sudoku. Usiądźcie wygodnie i skupcie się. Przypominam wam zasadę sudoku- układacie jajeczka w taki sposób, aby żadne jajeczko nie powtórzyło się dwa razy w pionowych kolumnach czy w poziomych rzędach. Naciskajcie myszką na odpowiedni kolor jajka, które powinno się znaleźć w miejscu znaku zapytania na planszy głównej.
https://view.genial.ly/6059d8921927990da934c66b/interactive-content-wielkanocne-sudokuby-anna-swic
KOLOROWE JAJKA- ZABAWA RUCHOWA Z ELEMENTEM SKOKU
Rodzic przygotowuje kilka szablonów kolorowych jaj. Szablony powinny być wielkości kartki A4, aby dziecko mogło na nich swobodnie stanąć. W dalszym ciągu dorosły rozkłada jajka na dywanie /można je przymocować taśmą/ w takich odległościach, aby dziecko z łatwością przeskakiwało z jednego na drugie.I. Rodzic wypowiada głośno nazwę wybranego koloru i prosi, aby dziecko na niego skoczyło. Zmieniamy kolory.
II. Dziecko skacze na kolor, który zaczyna się na określoną głoskę:
III. Rodzic wymienia w jednym ciągu kolory po których ma skakać dziecko, np. zielony, czerwony, żółty. Dziecko przeskakuje kolejno po wymienionych kolorach jajek. Z czasem rodzic wydłuża liczbę kolorów. Dobre ćwiczenie na wzmocnienie pamięci.
PUCHATKOWA PISANKOWA MATEMATYKA
A teraz zapraszam do utrwalenia liczb, znaków matematycznych i sposobów zapisywania działań.
Przesuwajcie na planszy elementy, twórzcie działania, dodawajcie i odejmujcie. Wykonajciekilka przykładów.
DANIE Z JAJEM
Skoro kręcimy się wokół jajek przez całe zajęcie, to nie wypada pominąć jajka w naszej diecie. Jajka są bardzo zdrowe i należy je spożywać. Zachęcam was dzisiaj do wykonania ulubionej potrawy z wykorzystaniem jajka. Może to być jajecznica, pasta jajeczna, jajko na twardo, na miękko, sałatka z jajkiem, to co lubicie najbardziej. Może to być II śniadanie, może to będzie kolacja, może jajko na obiad? Udekorujcie potrawę i zanim zjecie.........zrócie sobie z nią zdjęcie .... Oczywiście przyślijcie zdjęcie ze swoim daniem do mnie.
KOCHANI, TO NA TYLE DZISIAJ. PONIEWAŻ TO BARDZO WESOŁY DZIEŃ, ZRÓBCIE KOMUŚ PSIKUSA! PAMIĘTAJCIE JEDNAK, ŻARTY NIE MOGĄ ROBIĆ KOMUŚ PRZYKROŚCI, NIE MOGĄ KRZYWDZIĆ, MAJĄ BYĆ WESOŁE! KTO MA CHĘĆ, PRZYSYŁA SWOJE WESOŁE, ZWARIOWANE ZDJĘCIE. MOŻNA SIĘ PRZEBRAĆ, POMALOWAĆ, ZROBIĆ ŚMIESZNĄ MINĘ. ZOBACZYMY, JAKIE MACIE POMYSŁY. NO....I ...ZDĘCIE Z JAJECZNĄ POTRAWĄ!
DRODZY RODZICE!
JUTRO PIECZEMY BABKĘ, PRZYGOTUJCIE PRODUKTY, FOREMKI DO BABKI, TŁUSZCZ DO JEJ SMAROWANIA. SPIS PRODUKTÓW: 7 JAJEK, 1, 5 SZKLANKI CUKRU, 1,5 SZKLANKI MĄKI, 1 SZKLANKA MĄKI ZIEMNIACZANEJ, 1 MARGARYNA, CUKIER WANILIOWY, PROSZEK DO PIECZENIA.
KARTA PRACY DLA CHĘTNYCH
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
SZEŚCIOLATEK:
PLANETA DZIECI - CZYTANIE I PISANIE 59
PLANETA DZIECI -LICZENIE -
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 50-53
PIĘCIOLATEK:
PLANETA DZIECI -ZESZYT GRAFOMOTORYCZNY 59
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 42, 44
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
PUCHATKOWA WIELKANOC
31 MARCA 2021 CO PUCHATEK MA W KOSZYKU?
WITAM WSZYSTKIE MISIE ! CZY WESOŁE MACIE PYSIE?
CIESZĘ SIĘ, ŻE MISIE PANDA DO NAS ZAGLĄDAJĄ, W KOŃCU JESTEŚMY SĄSIADAMI W NASZEJ MISIOWEJ CHATCE, A SĄSIEDZI SIĘ LUBIĄ I WSPÓŁDZIAŁAJĄ. TO ZAPRASZAMY I ZACZYNAMY!
1. PREZENTACJA: CO WŁOŻYMY DO ŚWIĘCONKI?
Obejrzyjcie uważnie prezentację, w której zobaczycie, jak powinna wyglądać święconka.
ŚWIĘCONKA to nazwa pokarmów takich jak: mięso, kiełbasa, jaja, chrzan, chleb, które święci się w Wielką Sobotę w Kościołach katolickich Polski oraz w innych europejskich krajach. Pokarmy pakuje się w wiklinowe kosze, ozdabia serwetkami, bukszpanem i wstążkami.
Każdy z włożonych do koszyka pokarmów symbolizuje jakąś ważną wartość, dlatego każdego roku te same pokarmy znajdujemy w koszykach. To właśnie jest tradycja. Postaraj się zapamiętać, co symbolizuję niektóre pokarmy.
Zapamiętaliście, co symbolizuje jajko? A baranek?
Dla zainteresowanych większą ilością informacji nt symboliki pokarmów w święconce odsyłam pod dodatkowy link:
2. WIELKANOCNE MEMO SŁUCHOWO-OBRAZKOWE
Przygotowałam dla was interaktywną zabawę. Będzie to tak lubiane przez dzieci memory. Będziecie musieli zapamiętać ułożenie obrazka i podpisu do obrazka, ale dla ułatwienia, będziecie słyszeć, co jest na kafelku napisane. Oczywiście pomogą wam w tym rodzice. Miłej zabawy!
https://learningapps.org/display?v=pqn94j1cj21
3. CO WŁOŻYMY DO KOSZYCZKA? – DOSKONALENIE SŁUCHU FONEMATYCZNEGO
Obejrzeliście prezentację o tym, co powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Teraz rodzic zada wam słuchowe zagadki, będzie wymawiał wyraz sylabami lub głoskami, a wy musicie zgadnąć, o jaki to produkt z koszyczka chodzi- nazwać go i powtórzyć jego nazwę głoskując lub sylabizując.
Rodzic powoli głoskuje wyraz- dziecko wysłuchuje, dokonuje syntezy, czyli scala głoski i mówi wyraz w całości. Jeżeli dziecko sobie nie radzi, wymawiamy wyraz tylko sylabami, wówczas będzie dziecku łatwiej.
GŁOSKI WYMAWIAMY KRÓTKO, np. głoskę „m”- wymawiamy NIE „em”, NIE „myyy”, TYLKO KRÓTKIE „m”, itd.
JA-JA , J-A-J-A
BA-RA-NEK, B-A-R-A-N-E-K
KUR-CZAK, K-U-R-CZ-A-K
CHLEB, CH-L-E-B
SÓL, S-Ó-L
MA-SŁO, M-A-S-Ł-O
4.RODZINNA WIELKANOCNA GIMNASTYKA
Rodzic wcześniej przygotowuje kolorowe sztuczne jajeczko- pisankę. Jeżeli nie posiadamy w domu, można zastąpić je piłeczką lub klockiem. Rodzinka zasiada w małym kole. Wszyscy podają sobie z ręki do ręki jajko, które krąży po kole, wspólnie recytując tekst wyliczanki:To świąteczna wyliczanka,
jajko, zając i pisanka.
Raz, dwa trzy,
gimnastykę prowadź ty!
Osoba u której zatrzymało się jajeczko pokazuje ćwiczenia dla pozostałych członków rodziny. Należy zadbać, aby każdy z uczestników zabawy pokazał chociaż raz jakieś ćwiczenie. Zabawa jest ciekawsza, gdy uczestniczy w niej więcej osób, dlatego warto zaangażować rodzeństwo.
5.TEATRZYK Z PIOSENKĄ
Kochani, posłuchajcie teraz bardzo radosnej piosenki o tematyce świątecznej. Postarajcie się dowiedzieć, o czym jest ta piosenka, kto w niej występuje i co się wydarzyło?
-O czym jest ta piosenka? DZIECKO ODPOWIADA /o kłótni zwierzątek/
-Kto się ze sobą kłócił? / kurczątko, baranek i zajączek/
-O co się kłóciły zwierzątka? /kto jest najpiękniejszy, najsmaczniejszy, najbardziej lubiany/
-Kto jeszcze był w tym koszyku? /pisanki/
-Co robiły pisanki? /śmiały się, dziwiły zwierzętom, że się kłócą/
Otwórzcie plik, możecie wydrukować sobie bohaterów piosenki, wyciąć, pokolorować, dokleić patyczki i zaprosić rodzinkę na wesoły, muzyczny teatrzyk. Nakryjcie krzesła kocem, zróbcie bilety i …..wesołej zabawy przy wesołej piosence!
Jeżeli nie macie w tym momencie kukiełek, pobawcie się przy tej skocznej muzyce:
I zwrotka- klaszczcie w dłonie
II zwrotka- biegajcie naśladując kurczaczka, machając "skrzydełkami"
III zwrotka- biegajcie dookoła stołu brykając jak baranek
IV zwrotka- wykonujcie zajęcze skoki
V zwrotka klaszczcie w dłonie
Podczas refrenu naśladujcie odgłosy zwierzątek z piosenki.
ZAJĄCZKI – MATEMATYCZNA ZABAWA PALUSZKOWA.
Rodzic czyta dziecku wiersz, ilustruje jego treść (zginając kolejne palce). Wspólnie przeliczają palce, ustalają wynik odejmowania.
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się trzy schowają, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy odejdą cztery, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Kiedy pięć się schowa, ile tu zostanie?
Pięć zajączków małych już do mamy kica.
Kocha je ogromnie mama zajęczyca.Teraz zadanie na odejmowanie i działań zapisywanie!
Rodzic będzie wam czytał fragmenty wierszyka, a wy będziecie zapisywać działania. Ale tym razem naszych zajączków ubywa, nie przybywa tak jak kurczaczków we wczorajszej wyliczance. Dlatego zapisywać będziemy stosując inny znak.
Gdy dokładamy liczbę do liczby, czyli dodajemy
to znakiem „+” działanie zapisujemy.
Gdy zabieramy liczbę od liczby, czyli odejmujemy
to znakiem ”- „ działanie zapisujemy.
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się jeden schowa, ile tu zostanie?5-1=4
DZIECKO UKŁADA Z KARTONIKÓW DZIAŁANIA
Pięć zajączków małych kica na polanie.
Gdy się dwa schowają, ile tu zostanie?5-2=3
Rodzic może zmieniać liczby w wierszyku. Dziecko najpierw pokazuje na palcach, liczy a następnie zapisuje działanie za pomocą kartoników z klasera.
KARTA PRACY: WIELKANOCNY KOSZYCZEK- dla chętnych
https://przedszkolankowo.pl/wp-content/uploads/2017/03/KARTY-PRACY-WIELKANOC-5.jpg
KOŃCZYMY DZISIEJSZE SPOTKANIE, NAPRACOWALIŚMY SIĘ NIESŁYCHANIE ! ŻYCZĘ WAM PIĘKNEGO DNIA, PEŁNEGO SŁOŃCA. KTO NIE ZNALAZŁ WIOSNY, NIECH SZUKA DALEJ CZEKAM NA WASZE ZDJĘCIA Z WIOSNĄ. DZIĘKUJĘ ZA OBECNOŚĆ, WSPÓLNĄ ZABAWĘ I DO USŁYSZENIA JUTRO!
KOCHANI RODZICE: W PIĄTEK PIECZEMY Z DZIEĆMI BABKĘ, CZYLI ROBIMY TO, CO MISIE LUBIĄ NAJBARDZIEJ. MOŻNA SOBIE JUŻ ZAPLANOWAĆ TEN WYPIEK, BĘDZIE NA ŚWIĘTA. PRZYGOYUJCIE PAŃSTWO MĄKĘ , MĄKĘ ZIEMNIACZANĄ, 7 JAJ, MARGARYNĘ, CUKIER, CUKIER WANILIOWY I PROSZEK DO PIECZENIA. BĘDZIE DOKŁADNY PRZEPIS, PIECZEMY BABKĘ WIELKANOCNĄ Z ARTURKIEM I JEGO MAMĄ.
KUBUSIOWY SŁOWNICZEK:
TRADYCJA
PALMOWA NIEDZIELA
ŚWIĘCONKA
SYMBOL
PRACA Z KSIĄŻKĄ: .
SZEŚCIOLATEK:
PLANETA DZIECI - CZYTANIE I PISANIE
PLANETA DZIECI -LICZENIE 55-58
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 44-45
PIĘCIOLATEK:
PLANETA DZIECI -ZESZYT GRAFOMOTORYCZNY 60
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 40, 45, 47
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
PUCHATKOWA WIELKANOC
30 III 2021 ZABAWY Z ZAJĄCEM I KURCZACZKIEM
DZIEŃ DOBRY! SERDECZNIE WSZYSTKICH WITAM I O ZDROWIE PYTAM. WIDZĘ...ŻE WSZYSTKIE CHŁOPAKI I WSZYSTKIE DZIEWCZYNY MAJĄ UŚMIECHNIĘTE MINY. DZIĘKUJĘ ZA ZDJĘCIA CUDOWNIE WYSOKICH I PIĘKNYCH PALM WIELKANOCNYCH. JESZCZE DZISIAJ JE ZAMIESZCZĘ W GALERII. SPISALIŚCIE SIĘ NA MEDAL.
W TAKIM RAZIE ZACZYNAMY!
1. PIOSENKA: ZAJĄC- NA PRZEBUDZENIE!
Posłuchajcie wesołej piosenki. Zwróćcie uwagę na słowa oraz sposób, w jaki można ją zilustrować ruchem.
2. ZABAWA RUCHOWA Z PIOSENKĄ: ZAJĄC
Teraz spróbujcie wykonywać wskazane w clipie układy ruchowe:
Zając długie uszy ma - pokazujemy zajęcze uszy
trala la, trala la - klaszczemy
Nosek słodki, oczka dwa - wskazanie nosa palcem, oczu obiema rękami
hopsa, hopsa, sa- podskoki
Każdy zając skacze – hop! - wyskok w górę
Hop! Hop! Hop! Hop! Hop! Hop! -podskoki
Jeden skok. - skok do przodu
Drugi skok. - skok do tyłu
Teraz wszyscy: hop! -wyskok z uniesieniem rąk
3. WYPRAWA ZAJĄCZKA- zabawa z elementem kodowania
Otwórz plik. Pomóż zajączkowi dotrzeć do koszyka w taki sposób, aby po drodze zebrał wszystkie jajka. Zapisz na kartce za pomocą strzałek pionowych i poziomych drogę zajączka, czyli algorytm. Możliwości jest wiele, Postaraj się wybrać krótszą drogę.
4. WIELKANOCNE ATRYBUTY- utrwalenie wielkanocnych symboli, ćwiczenia w czytaniu
A teraz inna zabawa. Z pomocą rodziców dopasujcie podpisy do odpowiednich obrazków, które wiążą się z Wielkanocą.
https://learningapps.org/display?v=p9x2fos1n21
Brawo!!!
5. ORTOFONICZNA CZYTANKA- usprawnianie narządów mowy, ćwiczenia w czytaniu
Przeczytaj tekst przy każdym ze zwierząt. Postaraj się naśladować jego mowę.
6. WYŚCIG ZAJĄCZKÓW – zabawa ruchowa z elementem skoku.
Rodzic wyznacza linię mety i startu w dwóch różnych końcach pokoju. Dziecko ustawione jest na linii startu. Na sygnał rodzica, dziecko skacze obunóż do linii mety. Można urządzić rodzinne wyścigi z elementem rywalizacji, zabawa będzie przednia.
7.KURCZACZKI- matematyczne zadania z klamerkami, ćwiczenia w dodawaniu
Należy przygotować klamerki do bielizny oraz kawałek sztywnej tekturki. Można wykorzystać zgięty na pół talerzyk papierowy.
Rodzic czyta zadania. Dziecko zgodnie z czytaną treścią dopina odpowiednią liczbę klamerek do tekturki. Sumuje klamerki, ustala wynik.
Za pomocą kartoników z klasera ilustruje wybrane działania /sześciolatki i chętne pięciolatki/.
Trzy wesołe kurczaczki siedzą sobie w rzędzie, gdy jeszcze dwa dojdą, to ile ich będzie?
3 + 2 = 5
Cztery wesołe kurczaczki siedzą sobie w rzędzie, gdy jeszcze dwa dojdą, to ile ich będzie?
4 + 2 = 6
Sześć wesołych kurczaczków siedzi sobie w rzędzie, gdy jeszcze jeden dojdzie to ile ich będzie?
6 + 1 = 7
Pięć wesołych kurczaczków siedzi sobie w rzędzie gdy jeszcze trzy dojdą, to ile ich będzie?
5 + 3 = 8
A teraz dziecko dyktuje zadanie rodzicowi !
8. ZAJĄCZEK Z DŁONI- zabawa konstrukcyjna
Przygotujcie kolorową kartkę z bloku technicznego, pisaki, nożyczki, klej. Można wykorzystać ruchome oczka i pomponik na nosek i ogonek, jeżeli nie macie, to nie szkodzi.
Miłej zabawy.
TO NA TYLE KOCHANI. ŻYCZĘ WAM MIŁEGO DNIA. WIOSNA NAM KOLORUJE ŚWIAT, WIĘC WYCHODŹCIE NA SPACER, SZUKAJCIE JEJ A JAK KTÓRYŚ Z KUBUSIÓW PUCHATKÓW JĄ ZNAJDZIE , ZOBACZY , NIECH ZROBI SOBIE Z NIĄ ZDJĘCIE I MI PRZYŚLE . WIOSNA MA WIELE OBLICZY, PAMIĘTAJCIE. CZEKAM DO KOŃCA TYGODNIA NA ZDJĘCIA WIOSNY. WCZORAJ WCIELIŁAM SIĘ W DETEKTYWA I WYRUSZYŁAM NA JEJ POSZUKIWANIA. JAK WYGLĄDA? TĘ KTÓRĄ JA SPOTKAŁAM- TAK! ZERKNIJCIE DO GALERII.
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
SZEŚCIOLATEK:
PLANETA DZIECI - CZYTANIE I PISANIE 57- 58
PLANETA DZIECI -LICZENIE 60
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 63
PIĘCIOLATEK:
PLANETA DZIECI -ZESZYT GRAFOMOTORYCZNY 56-58
PLANETA DZIECI NR 3 STRONA 43, 46
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!
EDUKACJA ZDALNA 2020/2021
29 MARCA 2021 WIELKANOCNE PALMY
WITAJCIE KOCHANE MISIE! WITAJCIE DRODZY RODZICE!
WITAM RÓWNIEŻ MISIÓW PANDA WRAZ Z RODZICAMI!
NA RAZIE BĘDZIEMY SPOTYKAĆ SIĘ W TAKIEJ FORMIE, CZYLI ZDALNEJ. MAM NADZIEJĘ, ŻE NIE POTRWA TO DŁUGO I NIEBAWEM ZAWITAMY WSZYSCY DO PRZEDSZKOLA, BY WSPÓLNIE CIESZYĆ SIĘ SWOJĄ OBECNOŚCIĄ.
W TYM TYGODNIU POROZMAWIAMY O ŚWIĘTACH WIELKANOCNYCH. POUCZYMY SIĘ, POBAWIMY, MAM NADZIEJĘ, ŻE MIŁO SPĘDZIMY TEN PRZEDŚWIĄTECZNY CZAS.
A WIĘC ZAPRASZAM!
1. POWITANIE PIOSENKĄ : ŚWIĘTA WIELKANOCNE
Na początek posłuchajcie piosenki o wielkanocnych zwyczajach i przyjrzyjcie się dokładnie prezentowanym podczas piosenki ilustracjom.
Jakie tradycje zostały zaprezentowane w piosence? Spróbujcie prześledzić je na animacji i wymienić wszystkie:
DZIECKO WYMIENIA:
-święcenie palm w kościele,
-przygotowywanie pisanek,
-przygotowywanie koszyczka wielkanocnego,
-święcenie potraw w kościele,
-wielkanocne śniadanie,
-Śmigus Dyngus.
Bardzo dobrze, zapamiętaliście naprawdę wiele. O każdym z obrzędów będziemy rozmawiać oddzielnie na przestrzeni tego tygodnia.
2. WIELKANOCNA PALMA
Wczoraj była NIEDZIELA PALMOWA. Zapewne niektórzy z was byli w kościele a niektórzy podczas spaceru widzieli ludzi niosących do kościoła kolorowe palmy. Święcenie palm to bardzo stara i piękna polska tradycja. Co oznacza? Posłuchajcie:
Święceniu palm w Polsce towarzyszą od lat wspaniałe konkursy, które odbywają się w niektórych regionach naszego kraju. Jak słyszeliście w animacji, to konkursy na najwyższą palmę, najpiękniejszą palmę a ludzie, którzy w nich uczestniczą przygotowują się do nich przez bardzo długi czas. Obejrzyjcie fragmenty filmów, zobaczcie jak pięknie wyglądają niedziele palmowe w Polsce.
A teraz będzie palmowy korowód:
3. TRADYCJA
Prawda, że niedziela palmowa w Polsce to piękna tradycja?
A czy wiecie co oznacza słowo tradycja? Spróbujcie na zasadzie BURZY MÓZGÓW dojść do tego wspólnie.
DZIECKO PRZY WSPARCIU RODZICA PRÓBUJE ROZWIĄZAĆ POSTAWIONY PROBLEM.
TRADYCJA to przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje, wierzenia, zachowania, które wszyscy uważają za ważne i potrzebne. Każdy kraj, różne regiony na świecie mają swoje własne, charakterystyczne dla nich obrzędy, wierzenia i tradycje, ktore wiażą się z ich przeszłością, historią lub religią. Różne religie świata mają własne, odmienne wierzenia i obrzędy. Nawet w każdej rodzinie są tradycje, o które się dba i które rodzina stara się pielęgnować.
Tradycje staramy się powtarzać, kontynuować, nie zmieniać, podtrzymywać.
PRZYKŁADOWE TRADYCJE:
Tradycje całego naszego narodu polskiego to na przykład- obchodzenie Święta Niepodległości i noszenie w tym dniu kotylionów. Znacie inne tradycje narodowe? Wymieńcie jakieś.
Tradycje regionalne, to w przypadku nas, mieszkańców Górnego Śląska- obchody Barbórki 4 grudnia. Jakie jeszcze znacie regionalne tradycje?
Tradycje naszego przedszkola- mogą to być obchody święta Imienin Osiedla Helenki, które wiele lat temu nasze przedszkole zapoczątkowało i kultywuje. Rokroczne obchody Święta Pluszowego Misia. Jakie znacie jeszcze przedszkolne tradycje?
Porozmawiajcie z rodzicami, jakie macie zwyczaje i tradycje w swojej rodzinie. Przekonacie się, że jest ich wiele.
4. ZESTAW ĆWICZEŃ GIMNASTYCZNYCH
Zapraszm teraz na odrobinę ruchu, tak potrzebnego dla naszego zdrowia.
5. UTRWALENIE LITERY C, c
Otwórzcie aplikację, nazwijcie wszystkie przedmioty, jakie zobaczycie na obrazkach.
Dzieci starsze- mogą przy pomocy rodziców podpisać obrazki.
https://learningapps.org/16393304
Jaką głoskę słychać na początku każdego z wyrazów? Tak, to głoska "c". Literę "C, c" poznaliśmy w ubiegłym tygodniu.
6. ZABAWY Z LITERKĄ W, w
Otwórzcie prezentację. Bardzo proszę, najedźcie kursorem na pisankę, przejdźcie do zadania na drugiej stronie i z pomocą rodziców przenieście litery do odpowiednich jajeczek. Wykonajcie teraz tylko to jedno ćwiczenie, później po naszych zajęciach możecie pobawić się z innymi zadaniami z tej prezentacji.
https://view.genial.ly/603fd2fda7c8140d975b5782/presentation-wkrotce-wielkanoc-zadania
Jakie hasło wam wyszło?
Tak, to WIELKANOC!
Powiedzcie jaką głoskę słychać na początku wyrazu Wielkanoc? Tak! To głoska „w”.
W, w
To nasza nowa litera. Zastanówcie się, do czego jest podobna, co wam przypomina?
Spróbujcie ją napisać:
-palcem w powietrzu, taką wielką,
-palcem na podłodze,
-palcem na plecach rodzica,
-kredką, na całej kartce.
Usłyszycie teraz kilka wyrazów, powiedzcie, gdzie znajduje się głoska „w” w tych wyrazach: na początku wyrazu ?/nagłos/, w środku wyrazu? /śródgłos/ czy na końcu wyrazu ?/wygłos/.
Podzielcie je na sylaby /pięciolatki/oraz na głoski /sześciolatki i chętne pięciolatki/:
RODZIC CZYTA WYRAZ- DZIECKO DZIECI NA SYLABY, GŁOSKI
Wisła, wata, Witek, woda, Weronika, owady, owoce, Ewa, awokado, staw (trzeba bardzo dokładnie wymówić, aby dziecko usłyszało wygłos !), marchew! , suwak, detektyw!.
Bardzo dobrze! Zauważyliście, że podczas wymawiania głoski „w” na końcu wyrazu często słyszymy „f”? To bardzo ważne, aby zapamiętać że piszemy „w”, mimo, iż słyszymy „f”.
A o czym należy pamiętać, gdy piszemy takie wyrazy, jak: Wisła, Witek, Weronika?
DZIECKO UDZIELA ODPOWIEDZI:
Oczywiście, imiona i nazwy własne piszemy zawsze wielką literą.
Poszukajcie w swoim otoczeniu rzeczy, przedmiotów, których nazwy zaczynają się głoską „w”.
Ułóżcie z liter z klasera wyrazy, które wam wcześniej podałam.
7. NAJWYŻSZA PALMA- RODZINNA ZABAWA KONSTRUKCYJNA
Ogłoście w swojej rodzince konkurs na najwyższą palmę. Niedziela palmowa już za nami, więc nie ma sensu tworzenia prawdziwych palm, dlatego wykorzystamy kolorowe klocki. Kto w rodzinie zbuduje najwyższą klockową, kolorową "palmę", która się nie przewróci! Policzcie wspólnie, z ilu klocków składa się najwyższa wieża? Zmierzcie wysokość palm za pomocą sznurków. Porównajcie ich długość. Możecie jzmierzyć jej długość za pomocą stóp, gdy położycie ją na dywanie. Porównajcie, ile stopek wyjdzie gdy zmierzy ją mama lub tata a ile, gdy wy ją zmierzycie. Czy tyle samo? Zastanówcie się, dlaczego tak jest?
Sprawdźcie wyniki! Wesołej zabawy!
8. GENIALNE WIELKANOCNE ZABAWY INTERAKTYWNE
Teraz chętne dzieci mogą dokończyć zabawę z prezentacją. Naciskając na ruchomą pisankę, możecie przejść do zadań, w których możecie malować, przesuwać, przekładać elementy. Korzystajcie z guziczka zamieszczonego po prawej stronie ekranu: z ołówkiem - do rysowania. Wyskoczą wam farbki do malowania. Nie sugerujcie się ostatnim slajdem z pożegnaniem, my widzimy się jutro.
https://view.genial.ly/603fd2fda7c8140d975b5782/presentation-wkrotce-wielkanoc-zadania-310321-r
Myślę, że wystarczy na dzisiaj zadań. Sześciolatki przeczytają rodzicom naszą czytankę. Wszyscy wypełnijcie karty pracy w książkach. W wolnym czasie sprzątajcie swój pokój. Zróbcie sobie plan, na przykład, że dzisiaj porządkujecie tylko książki i gry. Będzie wam łatwiej. Jutro wyznaczcie sobie kolejny element pokoju do uporządkowania.
KUBUSIOWY SŁOWNICZEK
TRADYCJA
PALMA WIELKANOCNA
POCZYTAM CI MAMO! POCZYTAM CI TATO! CO WY NA TO?
CZYTANKA SZEŚCIOLATAKA
Weronika ma baranka z waty.
To prezent dla babci Wandy.
Wiktor lubi awokado i winogrona.
Malwina wycina kolorowe owoce.
PRACA Z KSIĄŻKĄ:
SZEŚCIOLATEK: KSIĄŻKA CZYTANIE I PISANIE 51- 54
PIĘCIOLATEK: KSIĄŻKA Z LISKIEM 51-53
DO ZOBACZENIA JUTRO KOCHANI, JUŻ TĘSKNIĘ!!!