• Klucz do uczenia się

•  Dzieci biorą udział w zajęciach z programu "Klucz do uczenia się"

Zajęcia są prowadzone w ramach VI modułów:

MATEMATYKA SENSORYCZNA

PROGRAM LITERACKI

OD BAZGRANIA DO PISANIA

KREATYWNE MODELOWANIE

TY- JA - ŚWIAT

GRY ROZWIJAJĄCE

MATEMATYKA SENSORYCZNA

Rozwija umiejętności analizowania zewnętrznych cech przedmiotów, co pozwala budować podstawy do rozwijania umiejętności poznawczych dzieci.

To zabawa kształtami, kolorami, rozmiarami, to porównywanie, mierzenie, klasyfikowanie.

Matematyka sensoryczna” pomaga dzieciom w rozpoznawaniu i stosowaniu podstawowych standardów sensorycznych: koloru, kształtu i rozmiaru. Umożliwia im rozpoczęcie analizy przedmiotów i ich relacji przy pomocy określonych, kulturowych standardów sensorycznych.

Świat przyrody jest niezwykle bogaty różnorodnością kolorów, kształtów i form. Nasze zmysły dają nam możliwość odczucia tej różnorodności, ale to kultura uczy nas rozumienia owego postrzegania – na przykład tego, jak wyglądamy i na co patrzymy. Kultura społeczna organizuje doświadczenie, systematyzuje i klasyfikuje je w taki sposób, który pozwala nam zrozumieć świat i działać w nim z pewnością siebie. Kompetencje sensoryczne, ukształtowane przez nasze kultury, są fundamentem, na którym budowany jest rozwój umysłowy.

PROGRAM LITERACKI

Rozwija zamiłowanie do literatury, wzbogaca i rozwija język, uczy rozumieć czytany tekst. Daje podstawy do nauki czytania, poprzez zastępowanie bohaterów bajek modelami, pozwala na kodowanie i odkodowywanie tekstów.

Rozwija zamiłowanie dzieci do baśni, pozwala opanować ich język, daje głębokie zrozumienie konstrukcji opowiadania poprzez postępowanie zgodnie z ustalonym zestawem procedur, określonym jako modelowanie wizualne.

OD BAZGRANIA DO PISANIA

Pomaga rozwinąć podstawowe umiejętności niezbędne do pisania i ekspresji artystycznej dzieci. Rozwija wizję artystyczną, wprowadza różne narzędzia symboliczne: kompozycję, rym i kolor.

Moduł „Od bazgrania do pisania” pomaga małym dzieciom w rozwinięciu umiejętności, jakich potrzebują zarówno do pisania jak i kreatywnego wyrażania się w pracy twórczej. Mają możliwość rozwoju sprawności motorycznej oraz świadomości przestrzennej, jakiej wymagają oba te zadania. Uczą się, że za pomocą znaków na papierze czy lepienia plasteliny mogą tworzyć modele wizualne różnych aspektów rzeczywistości, że przy pomocy różnorodnych środków mogą stworzyć obrazy pełne ekspresji. Uczą się, jak przedstawiać przedmioty, będące w ruchu oraz w stanie spoczynku a także jak wykorzystywać kontrastujące cechy ciała i mimiki, aby przekazywać różne emocje. Uczą się również, jak wykorzystać kolor do wyrażenia emocji i tworzenia przeciwstawnych nastrojów.

KREATYWNE MODELOWANIE

Pozwala dziecku, w ramach wspólnych ćwiczeń, odkryć symetrię i wzory, uczy tworzyć kompozycje artystyczne, odzwierciedlające otaczający świat za pomocą figur geometrycznych. Rozwija umiejętności społeczne dziecka, w tym umiejętność współpracy.

TY -JA - ŚWIAT

Dostarcza dziecku możliwości poznania za pomocą symboli modeli wizualnych siebie jako istoty fizycznej, emocjonalnej i społecznej, świata naturalnego i materialnego, wiedzy o istotach żywych i nieożywionych.

GRY ROZWIJAJĄCE

Poprzez zabawy w grupie kształtuje dziecięcą wyobraźnię kreatywną, umiejętność odczytywania symboli, umiejętności językowe i komunikatywne, elastyczne myślenie, twórcze rozwiązywanie problemów, samoregulację i poczucie własnej wartości.