• Drodzy Przedszkolacy J

ostatnio poznaliście piękną obietnicę Pana Jezusa, że będzie On zawsze z nami.

Przywitaj się więc z Nim teraz i powiedz Mu, że cieszysz się na to kolejne spotkanie.

W Piśmie świętym opisane jest wiele pięknych, ważnych spotkań Pana Jezusa z ludźmi. Najradośniejsze były jednak chyba te, po zmartwychwstaniu Pana Jezusa.

Przypomnij je sobie oglądając film:

Przyjaciele Jezusa ucieszyli się, że Jezus pokonał zło i śmierć i chcieli z Nim świętować.

Dlatego w każdą niedzielę zaczęli się spotykać z Nim na Mszy świętej.

Na początku te spotkania odbywały się w domach uczniów Pana Jezusa.

Z czasem, gdy ludzi wierzących było coraz więcej zaczęto budować kościoły.

W każdą niedzielę dzwony z wieży kościoła zapraszają mnie i Ciebie: „ Przyjdź i świętuj razem

z Panem Jezusem”.

Julka i Kacper chętnie odpowiadają na to zaproszenie.

• Zajrzyj do swojej książki na stronę 88 i zobacz, jak pięknie Go witają.

Pamiętają, że Jezus jest naszym Panem i Królem, więc wchodząc do kościoła przyklękają, by okazać Mu szacunek.

• Choć dzieci kochają Pana Jezusa, zdarza się, że czasem zrobią coś, co Go zasmuca.

dlatego razem ze wszystkimi ludźmi zebranymi na Mszy świętej przepraszają Go mówiąc: „Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina…” i na znak żalu uderzają się zwiniętą pięścią w serce.

• Julka i Kacper dużo wiedzą już o swoim kościele. Pamiętają, że stół w kościele nazywa się ołtarz, a Pan Jezus ukryty pod postacią chleba przebywa w tabernakulum.

Wiedzą, że o obecności Pana Jezusa przypomina tam święcąca się stale czerwona lampka.

Pokaż ołtarz i tabernakulum na ilustracji, na stronie 89. Pokoloruj je starannie.

A czy pamiętasz, jak ołtarz i tabernakulum wyglądają w naszym kościele?

Spróbuj je odnaleźć, gdy w najbliższym czasie pójdziesz odwiedzić Pana Jezusa.

Zapraszam Cię jeszcze, byś zaśpiewał Jezusowi radośnie:

A jeśli lubisz puzzle on - line, możesz ułożyć kolejny obrazek:

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę  pięknego przeżycia najbliższej niedzieli,

Wasza Pani Marysia

Drodzy Przedszkolacy J

Cieszę się, że zaczynacie kolejną katechezę J To piękny znak, że lubicie spotykać się z Panem Jezusem. Przywitajcie Go więc robiąc uważnie znak krzyża.

Sprawicie Mu też radość, gdy zaśpiewacie piosenkę, której uczyliśmy się w minionym tygodniu: https://www.youtube.com/watch?v=4bhMrRRPthY

Wiecie już dobrze, że choć Pana Jezusa nie widzimy,

On jest zawsze blisko nas.

Po swoim zmartwychwstaniu, nim powrócił do Ojca

w niebie, pozostawił nam wyjątkową obietnicę

„A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni,

aż do skończenia świata” //Mt 28,20/

• => Zajrzyj do książki z religii na stronę 87 i popatrz,

jak najchętniej spotykają się z Panem Jezusem Julka i Kacper?

Uzupełnij zadanie i opowiedz, gdzie i kiedy najchętniej spotykasz się z Nim Ty?

=> Wklej naklejki Kacpra i Juli na stronie 86 i posłuchaj, co pewnego razu przydarzyło się Kacprowi:

Kacper ma młodszego kuzyna Maćka, który ma cztery lata i o wszystko pyta: „Co to?”, „Dlaczego”?

Kiedy Maciek odwiedza Kacpra zawsze zadaje mu mnóstwo pytań.

Pewnej niedzieli ciocia z wujkiem gdzieś wyjechali i Maciek spędzał z Kacprem cały dzień. Razem poszli więc

z rodzicami Kacpra na Mszę świętą. Kacper lubi stać blisko ołtarza, bo wtedy wszystko widzi i czasami, kiedy ksiądz o coś pyta, może się zgłosić i odpowiedzieć. Maciek chciał oczywiście stać obok  starszego kuzyna.

Na początku stał bardzo grzecznie, ale kiedy ksiądz powiedział „Pan z wami”,  pociągną Kacpra za rękaw i zapytał:  – Jaki Pan? O kim ksiądz mówi?

Kacper nic nie odpowiedział, tylko położył palec na usta, pokazując Maćkowi, że ma być cicho.

W środku Mszy świętej Maciek znowu usłyszał „Pan z wami” i kolejny raz zaczął niecierpliwie pytać:

– Jaki Pan?

– Wytłumaczę ci, jak wyjdziemy – odparł Kacper.

Po wyjściu z kościoła Kacper tłumaczył Maćkowi:

– Ksiądz na początku Mszy Świętej przypomina wszystkim, że jest z nami Pan Jezus.

– A gdzie jest Pan Jezus? – dopytywał Maciek.

– No… jest wszędzie. Ale na Mszy świętej spotyka się z nami wyjątkowo uroczyście – odparł zniecierpliwiony Kacper.

– A dlaczego uroczyście? – dopytywał się Maciek.

Kacper westchnął głęboko i stwierdził, że już nie da rady odpowiedzieć, więc powiedział krótko:

– Zapytaj mojego taty.

– Widzisz, Maćku – zaczął tata – Pan Jezus jest z nami zawsze, ale my czasem o tym zapominamy.

Dlatego kiedy przychodzimy na spotkanie z Nim do Jego domu, ksiądz przypomina nam o tym.

A dziś, o tym, że Pan Jezus czeka na nas zawsze i wszędzie, niech przypomina nam piosenka:

Może uda Ci się też zapamiętać nową rymowankę:

JEZUS JEST Z NAMI, PAN ZMARTWYCHWSTAŁY,

WSZYSTKICH NAS KOCHA – DUŻYCH I MAŁYCH.

Pozdrawiam Was serdecznie życząc wielu dobrych, radosnych spotkań z Panem Jezusem!