- PUCHATKOWA GALERIA ZDJĘĆ
- STYCZEŃ
- PUCHATKOWE CZYTANKOWO
- KĄCIK CZERWONE SERDUSZKO
- PUCHATKOWY KĄCIK JUBILATA
- ZAKŁADKA SZEŚCIOLATKA
- O GRUPIE-INFORMACJE DLA RODZICÓW
- PUCHATKOWE CIEKAWOSTKI I ARTYKUŁY
- KOMPETENCJE KLUCZOWE
- LUTY
- MARZEC
- KWIECIEŃ
- MAJ
- CZERWIEC
- WRZESIEŃ
- PAŹDZIERNIK
- LISTOPAD
- GRUDZIEŃ
- EDUKACJA ZDALNA 2019/20
- EDUKACJA ZDALNA 2020/2021
- EDUKACJA ZDALNA 2021/2022
EDUKACJA ZDALNA 2021/2022
UWAGA! PROPOZYCJE ZAJĘĆ NA PIĄTEK 28.01 DLA TROSKLIWYCH MISIÓW SĄ DOSTĘPNE W ZAKŁADCE "TROSKLIWE MISIE- EDUKACJA ZDALNA". ZAPRASZAM.
CZWARTEK 27 I 2022
MATEMATYCZNA OLIMPIADA WRÓBELKA STEMPELKA
Witajcie kochani !
Mam nadzieję, że czekaliście naszego spotkania, tak jak ja. Widziałam wasze zdjęcia, doskonale wywiązaliście się z zadań . Wy i wasi Rodzice jesteście niesamowici!!!! Takie pomysły!!!!
Dzisiaj bardziej głowa będzie się gimnastykowała, bo trochę sobie policzymy!
1.ZABAWY Z KALENDARZEM.
Kochani, mamy ostatnie dni stycznia -pierwszego miesiąca roku. Za kilka dni rozpocznie się luty, kolejny bardzo zimny miesiąc w kalendarzu. Przypomnijcie teraz:
-ile mamy pór roku? Jakie to pory- wymieńcie. Jaka jest aktualna pora roku?
-ile mamy miesięcy? Wymieńcie. Jaki mamy aktualnie miesiąc?
-jaki był wcześniej miesiąc? Jaki miesiąc nadchodzi?
-a jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia? Jaki był wczoraj? A jaki będzie jutro? Ok, wystarczy tych powtórek , coraz lepiej wam idzie.
2. PIOSENKA WRÓBELEK STEMPELEK
STYCZEŃ I LUTY to miesiące najtrudniejsze dla ptaków. Dlatego musimy pamiętać, aby w tym ciężkim dla zwierząt czasie wspomagać je dokarmiając.
Poznajcie sympatycznego WRÓBEKA STEMPELKA. Posłuchajcie piosenki i zastanówcie się, dlaczego ten mały ptaszek ma przezwisko STEMPELEK?
Czy już wiecie, skąd wzięło się przezwisko wróbelka?
Co to jest stempel?
Gdzie można zobaczyć stemple?
Gdzie i do czego się je wykorzystuje?.
Jak mówi się na ślady pozostawione przez zwierzęta na śniegu?
Ślady zwierząt pozostawione na śniegu nazywamy tropami. Ptaki również pozostawiają takie tropy. Można zauważyć ich szczególnie dużo wokół karmników albo śmietników, gdzie głodne ptaki poszukują czegoś do jedzenia. Niestety, ludzkie jedzenie szkodzi ptakom! Powinniśmy zadbać o to, aby jadły to, co jest dla nich wartościowe i nie zaszkodzi ich zdrowiu czy życiu. Czy wy posiadacie karmnikia za oknem lub w swoich ogródkach?
Możecie przysłać zdjęcie, jak dokarmiacie naszych czworonożnych przyjaciół.
3.ZABAWA INTERAKTYWNA: CZYM KARMIĆ PTAKI?
Uruchomcie aplikację i zaszeregujcie pokarmy do takich, które ptakom służą i takich, które mogą im zaszkodzić.
https://learningapps.org/view17631892
4. ZABAWA RYTMICZNA Z PIOSENKĄ
Posłuchajcie jeszcze raz piosenki, zapamiętajcie melodię oraz powtarzające się części: zwrotkę i refren. Zabawcie się w rytm melodii piosenki zgodnie z opisem:
I. Dziecko na słowa zwrotki biega rytmicznie po dywanie, machając rękoma -"skrzydełkami" ,
II Podczas refrenu dziecko podskakuje obunóż po dywanie, na słowa piosenki- ćwir,ćwir, ćwir- klaszcze, wydając ptasie dźwięki.
5. ZABAWY Z PIĄTKĄ
Na PTASIĄ MATEMATYCZNĄ OLIMPIADĘ zleciały się różne ptaki. Urządzały konkurencje, który ptak lata najwyżej, który najszybciej , który potrafi najszybciej i najwięcej zjeść. Bez liku jest ich w karmniku. Jedne przylatują, drugie odlatują. Trudno się połapać. Może tobie uda się ich doliczyć?
Policz ptaki w każdym karmniku i wskaż, w którym jest więcej, w którym mniej. A może jest ich po równo? Który znak umieściłbyś pomiędzy karmnikami:
< > =
Policz ptaki w każdym karmniku i wskaż, w którym jest więcej, w którym mniej. A może jest ich po równo? Który znak umieściłbyś pomiędzy karmnikami:
< > =
Policz ptaki w każdym karmniku i wskaż, w którym jest więcej, w którym mniej. A może jest ich po równo? Który znak umieściłbyś pomiędzy karmnikami:
< > =
Policz ptaki w każdym karmniku. Ile ptaków jest w karmniku z lewej stony? Ile ptaków jest w środkowym karmniku? A ile w karmniku po stronie prawej? Wskaż karmnik, w którym jest najwięcej ptaków. Wskaż karmnik, w którym jest ptaków najmniej. Po jakiej stronie ekranu on się znajduje?
Policz wszystkie ptaki zaczynając od lewej strony. Powiedz, w którą stronę zwrócony jest środkowy ptak a w którą stronę zwrócone są pozostałe ptaki? Wskaż ptaka, który jest trzeci, ptaka, który jest piąty i który jest przedostatni.
Policz, ile jest szczebli w płocie? A ile jest ptaków? Czego jest więcej i o ile? Ile ptaków siedzi na drugim a ile na trzecim szczeblu, licząc od lewej strony? Ile ptaków siedzi tyłem a ile przodem do ciebie?
W karmniku siedziały 2 ptaki i jadły nasionka. Po chwili doleciały jeszcze 3 głodne ptaki. To ile ptaków będzie razem w karmniku?
Były 2 ptaki, doleciały 3 ptaki. To razem...... 5 ptaków!
Poznajmy bliżej tę liczbę i jej graficzny zapis, czyli cyfrę 5. Przyjrzyjcie się uważnie i policzcie przedmioty na planszy. Zwróćcie uwagę, jak wygląda cyfra 5, czy wam coś przypomina, do czegoś jest podobna? Popatrzcie, jak prawidłowo ją piszemy.
Przygotujcie dłonie. Zaciśnijcie lewą dłoń- to liczba 0 /zero palców/ .Wskazujcie palcami prawej dłoni liczby:
0 i 5 palców- to 5
Teraz tylko prawa dłoń:
1 palec i 4 palce, to .....
2 palce i 3 palce, to....
3 i 2....
4 i 1....
5 i 0....to..
Zapamiętajcie, liczba 5 jest zawsze z nami. Mamy po 5 palców u każdej dłoni, po 5 palców u każdej stopy. Łatwo liczyć, bo liczydło mamv zawsze przy sobie.
6. ZABAWA RUCHOWO-GRAFOMOTORYCZNA
Na małych karteczkach dziecko rysuje ptasie tropy- czyli ślad odbitych ptasich nóżek. Rodzic układa je na podłodze w różnych układach. W rytm melodii piosenki dziecko- "ptaszek" skacze po karteczkach tropach.
7. ZABAWA PLASTYCZNA: TROPY- STEMPLE ZIEMNIACZANE
http://corobilysmycalydzien.blogspot.com/2014/04/slady-zwierzat-stemple-z-ziemniakow.html
https://www.youtube.com/watch?v=0x1WjmdEi64
Aby wykonać takie stemple, wystarczy ziemniak, nożyk, deskam, chęci i ktoś dorosły do pomocy. Sami nie bierzcie nożtka do ręki,bo to niebezpieczne. Wzór można sobie narysować a następnie wydrążyć nożykiem niepotrzebną część. Pozostawiamy to, co ma być śladem, stemplem. Taki stempel malujemy farbą lub najzwyczajniej maczamy w farbce i odbijamy na kartce. Doskonała zabawa dla dzieci i całej rodziny.
Pochwalcie sie swoimi stempelkami!
I to na tyle dzisiaj kochani. Wiem, że niektórzy z was wrócą do przedszkola już jutro a część jeszcze odpocznie i wróci dopiero w poniedziałek. Ci, którzy jutro jeszcze będą w domach, mogą skorzystać z lekcji, będzie zamieszczona również na naszej stronie, dla naszych kolegów TROSKLIWYCH MISIÓW.
Przed wami jak zawsze jeszcze książki i karty pracy.
KSIĄŻKI:
6 latki: KARTY PRACY nr 2 s.61 i 62
5 latki: KARTY PRACY nr 2 s. 61 i 62
KLASER: ułóżcie samodzielnie lub z pomocą wyrazy lub zdania:
Elemelek, Stempelek, ptak, ptaki, budka, karmnik, olimpiada, matematyka,
Stempelek to malutki ptak. On lubi ziarenka prosa. mamy karmnik bo lubimy ptaki.
KARTY PRACY KSERO: karta matematyczna, Saneczkarz -puzzle-rozetnijcie, ułóżcie na nowo i przyklejcie na kartkę.
Pozostałe karty pracy wypełnijcie w dowolnym czasie i przynieście pokazać w poniedziałek, wraz z książką "czytanką" oraz zeszytem grafomotorycznym.
RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY: DOMEK KRASNALA HAŁABAŁY
Ogłaszam dla wszystkich Puchatków i ich Rodziców konkurs plastyczny nt: Domek Krasnala Hałabały. Czas edukacji zdalnej czy weekendy to czas sprzyjający wspólnym domowym projektom i zadaniom. Krasnala Hałabałę dzieci samodzielnie uszyły w przedszkolu, z bardzo niewielką pomocą pani Honoratki i moją. Krasnalowi brakuje jednak domku. Z książki wynika, że Krasnal mieszka w dziupli drzewa i ma tam swoje mieszkanko, mebelki, okienko. Dlatego zapraszam wszystkich do wykonania domku z wykorzystaniem pudełka po książkach, które dzieci przyniosły z przedszkola. Należy je okleić, upodobnić do drzewa. Można wyciąć w nim owalny otwór aby imitował wejście do dziupli, można wymyślić własny sposób na wygląd domku. Mamy na to czas do 27 lutego 2022. W poniedziałek 28 II dzieci przyniosą swoje domki do przedszkola lub do Biblioteki, to jeszcze ustalę, bo Panie bibliotekarki będą oceniały, które domki wygrają. Na pewno prace zostaną wystawione na wystawie w oknach biblioteki. Jeszcze pomyślę, jak podpisać prace, czy z przodu, czy z tyłu. Dam znać, a prace można po woli konstruować. Wspaniałych pomysłów i miłej pracy zyczę!!!
EDUKACJA ZDALNA 2021/2022
ŚRODA 26 I 2022
WIELKA DOMOWA OLIMPIADA ZIMOWA
WITAJCIE MISIE- ESKIMOSY!
Czy odmroziliście wczoraj w swoim igloo nosy? Dziękuję za zdjęcia waszych wspaniałych konstrukcji. Każde igloo było super, jak na Eskimosów przystało. Brawo!
Dzisiaj będzie cieplej, nawet gorąco! Zaczynamy na sportowo nasz dzień!
1. SPORTOWE MEMORY
Zagrajcie teraz w sportowe memory. Wytężcie wzrok, sprawdźcie swoją pamięć, odnajdźcie pary obrazków .
https://learningapps.org/2020391
Udało się? Wspaniale!!!
2. ZAGADKOWA ODKRYWANKA: SPRZĘTY SPORTOWE
Jak wiecie, większość zimowych sportów uprawia się przy użyciu pewnych sprzętów sportowych, np: łyżew, sanek czy nart. Uporządkujemy teraz naszą wiedzę rozwiązując zagadki zamieszczone w poniższej aplikacji, w której ukryta jest niespodzianka:
https://learningapps.org/display?v=pj78okbvk22
Nazewnictwo niektórych dyscyplin sportowych nie jest wcale łatwe, ale warto się z nimi zapoznać, mimo, że nie musicie ich wszystkich pamiętać.
3. PODSUMOWANIE /dzieci próbują wymieniać zapamiętane z filmu dyscypliny/
ZIMOWE SPORTY ZWIĄZANE Z NARCIARSTWEM TO:
- narciarstwo alpejskie, czyli zjazdy na nartach,
-biegi narciarskie,
-biathlon, łączący biegi narciarskie ze strzelectwem,
-skoki narciarskie,
-snowboarding- zjazdy i akrobacje na desce.
Może znacie jakiś wybitnych polskich sportowców- skoczków narciarskich, narciarzy?
ZIMOWE SPORTY ZWIĄZANE Z ŁYŻWIARSTWEM, TO:
-hokej na lodzie,
-łyżwiarstwo szybkie,
-łyżwiarstwo figurowe.
Czy znacie jakiegoś wybitnego sportowca- łyżwiarza?
I NA KONIEC SPORTY ZWIĄZANE Z JAZDĄ NA SANKACH I SPRZĘTACH ZJAZDOWYCH TO:
-saneczkarstwo,
-bobsleje.
4. MINI MECZ HOKEJOWY
Poproście mamę o poszukanie jakiejś tacki, która zmieści się do zamrażalnika w waszej lodówce. Jeżeli się da, nalejcie do niej wody i ją zamroźcie. Jak tata wróci z pracy zagracie z nim w mini-hokeja na lodzie. Potrzebne wam będzie tylko "mini lodowisko", 2 łyżeczki do herbaty i korek od butelki. Z kloców lego zrobicie bramki. Myślę, że warto bramki włożyć do wody jeszcze przed zamrożeniem, będą się lepiej trzymać podczas strzałów krążkiem!!!
Jeżeli uda ci się wykonać i zagrać w mini- hokeja, przyślij zdjęcie ze swoim lodowiskiem.
5. WIELKA DOMOWA OLIMPIADA ZIMOWA- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, kształcenie równowagi, doskonalenie sprawności w rzucaniu do celu, hartowanie odporności emocjonalnej, rozwijanie umiejętności znoszenia porażek, zacieśnianie więzi rodzinnych
OLIMPIADĘ MOŻEMY PRZEPROWADZIĆ PO POŁUDNIU, GDY POZOSTALI DOMOWNICY WRÓCĄ Z PRACY CZY SZKOŁY. TERAZ JEST CZAS NA WYKONANIE I PRZYGOTOWANIE NIEZBĘDNYCH POMOCY, PRZEMYŚLENIE ORGANIZACJI, ABY BYŁO WESOŁO A PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZNIE.
ZADBAJMY O MEDALE
Wycinamy koła z papieru lub tektury, piszemy na nich numery- to miejsca zajęte w dyscyplinach sportowych. Dołączamy tasiemkę lub sznurek i medal gotowy! Jeżeli chcemy podejść bardziej ambitnie do zadania- możemy owinąć folią aluminiową dekle od słoików- medale będą bardziej przypominały te prawdziwe. Medale będą bardziej mobilizować rodzinkę do rywalizacji.
TOR
Trzeba postarać się o dobre miejsce do zabawy i ścigani, ślizgania czy zagrania w mecz. Za zgodą rodzica usuwamy zbędne przedmioty, które będą nam zawadzały lub mogą się przewrócić a nawet stłuc podczas zabaw. Tor łatwo wyznaczyć za pomocą papierowej taśmy malarskiej, którą naklejamy na podłogę a później łatwo zrywamy.
PUNKTACJA
Przygotujmy drobne klocki, dla każdego zawodnika pojemnik- np. podpisany imieniem słoiczek na punkty- klocki. Za każde wykonane zadanie, zawodnik otrzymuje do słoiczka 1 klocek. To doskonała motywacja dla każdego sportowca.
ATMOSFERA
Aby atmosfera naszej zabawy była lepsza, można postarać się o sportowe stroje /kto oczywiście takowe posiada/. Mogą to być stroje, których używamy do biegania, na rower, gogle, kolorowe getry, okulary a nawet stroje do pływania!!! , im śmieszniej tym będzie lepsza zabawa! I jak na igrzyska przystało, można urządzić domowy bieg z "pochodnią", hm, hm....czyli np. latarką?
Może na nagrodę lody…..?
DOMOWE DYSCYPLINY SPORTOWE
ROZGRZEWKA
Poprośmy najmłodszych w rodzinie o przeprowadzenie rozgrzewki, czyli kilku ćwiczeń wstępnych. Pozostali członkowie rodziny poważnie traktując prezentację ćwiczą razem z trenerem. Można się umówić, że każdy członek rodziny prezentuje jedno ćwiczenie rozgrzewające i przygotowujące do Olimpiady.
BIEG NA NARTACH
Zwijamy w rulony małe ręczniki . Wyznaczamy tor, na śliskiej powierzchni- kafelki, panele i poruszamy się na wyścigi , starając się nie wypuścić ręczników spod nóg. Dzieci dla ułatwienia mogą użyć sznurówek do przymocowania ręczników do stóp!!!
WYŚCIG SANECZKARSKI
Na wyznaczonym torze ścigamy się siedząc i posuwając do przodu na poduszkach lub poskładanych kocykach /ręcznikach/. Wyścigi mogą odbywać się w parach.
WYŚCIG SANECZKARSKI II
Klękamy na poduszce lub kocyku i odpychając się rękoma, posuwamy się do przodu po wyznaczonym torze.
MECZ HOKEJOWY- WERSJA MAXI
Przygotowujemy lodowisko, rozkładając folię malarską na dywanie i podkładając jej boki pod dywan / jak nie mamy folii, zwijamy dywan i działamy na panelach lub kafelkach/. Na krótszych bokach dywanu ustawiamy krzesła- bramki. Wykorzystując np. rurki od odkurzacza i skarpety zwinięte w kłębek- gramy w hokeja. Zawodnicy powinni być w skarpetach. Wiadomo, że warunki domowe nie pozwalają na wiele, dlatego gra tylko jeden rodzic na jedno dziecko.
UWAGA! Do zabawy nie wykorzystujemy piłek i innych ciężkich przedmiotów, aby uniknąć szkód.
WYŚCIG PO KRACH
Do tej zabawy potrzebujemy większej ilości poduszek lub poskładanych ręczników, z których układamy tor do pokonania. Zawodnik musi przechodzić z poduszki na poduszkę /ułożonych w odstępach/- czyli z kry na krę niosąc łyżkę, na której ułożona jest śniegowa kula, czyli kulka skarpet. Zawodnik ma jej nie zgubić. Wygrywa zawodnik, któremu najmniej razy spadnie kulka z łyżki.
POZOSTAŁE DYSCYPLINY
Do naszej zabawy możemy wykorzystać wszystkie zabawy z poniedziałku ze skarpetkami, z elementem rzutu i celowania.
A MOŻE WYMYŚLICIE JAKIEŚ INNE WESOŁE ZIMOWE ZABAWY DOMOWE? – czekamy na wasze wesołe i pomysłowe zdjęcia!
Olimpiada zakończona? Punkty podliczone? Medale rozdane? To jeszcze moje gratulacje dla każdej MISIWEJ RODZINKI, za wytrwałość, pomysłowość a przede wszystkim za poczucie humoru i chęci!!!! Taki to dzisiaj WF na zimowo i na wesoło
Czasami mamie i tacie również przydadzą się zabawy, które ich zrelaksują i pozwolą zapomnieć o codziennych kłopotach..
To na dzisiaj tyle kochani. Jak każdego dnia, macie jeszcze prace rozwijające wasze umiejętności w pisaniu i czytaniu.
KSIĄŻKI:
6 latki:
WIELKA KSIEGA TROPICIELI- „czytanka”- 38-39
KARTYPRACY NR 2, s.63
5 latki:
WIELKA KSIĘGA TROPICIELI „czytanka”- s.50-51
KARTY PRACY NR 2, s.63
KARTY PRACY KSERO: wypełnijcie dokładnie dowolną kartę pracy ze szlaczkami i pokolorujcie chłopca na sankach. Nie rozcinajcie go dzisiaj na puzzle,
KLASER: Ułóżcie sami lub z pomocą zdania:
My lubimy sporty zimowe. Mamy sanki i narty. Ale udana zabawa!
To olimpiada sportowa. Mamy medale i dyplomy.
EDUKACJA ZDALNA 2021/2022
WTOREK 25 I 2022
BEZPIECZNE ZABAWY NA ŚNIEGU I LODZIE
WITAJCIE MISIE!
Wyspałyście się dzisiaj? Bo ja spałam jak leśny miś i jestem już gotowa na zajęcia dziś! Dziękuję za zdjęcia waszych zdalnych zajęć, widzę, że się świetnie uczycie a przy tym i dobrze bawicie.
Rozpocznijmy dzień wesołą rytmiką.
1.ZIMOWA RYTMIKA NA DOBRY POCZĄTEK
2. HISTORYJKA OBRAZKOWA: NIEBEZPIECZNE ZABAWY NAD JEZIOREM- ukazywanie niebezpieczeństw czyhających na dzieci w związku z zabawami w miejscach niedozwolonych.
Czy lubicie jeździć na łyżach? Tak, wiem że nie wszyscy z was już potrafią, ale z pewnością każdy by chciał umieć, bo to fantastyczna zabawa. Wiedzą o tym ci z was, którzy już samodzielnie jeżdżą.
Jazda na łyżwach nie należy do najłatwiejszych zimowych zabaw i wiąże się z zasadą przestrzegania pewnych zasad związanych z bezpieczeństwem. Na lodowisku musimy poruszać się w jednym kierunku. Nie wolno za szybko jeździć i uważać na innych, zwłaszcza na małe dzieci i początkujących łyżwiarzy. Lód jest śliski, twardy, upadając można zrobić sobie krzywdę, dlatego trzeba znać swoje możliwości, by nie zakończyć przygody na lodowisku guzem, albo gipsem. Ale największe niebezpieczeństwo niesie za sobą jazda na łyżwach w miejscach niedozwolonych.
Uruchomcie aplikację, obejrzyjcie obrazki, wysłuchajcie historii dzieci i wyciągnijcie samodzielnie wnioski.
https://learningapps.org/display?v=pnkts0ubj22
-Jak miały na imię dzieci?
-Kto wszedł na lód i w jakim celu?
-Co robiła Ala, gdy zauważyła pomysł Olka i Kamili.
-Co się wydarzyło, gdy dzieci zaczęły jeździć na łyżwach?
-Jak zareagowała Ala?
-Jak się zakończyła ta historia?
-Dlaczego tak się stało?
-Gdzie dzieci powinny się bawić?
3. ZABAWA RUCHOWA: NA LODOWISKU
Jeżeli rodzice posiadają w domu folię malarską /można rozłożyć ją na dywanie do zabawy w lodowisko/, ale jak nie, to nie szkodzi. Ściągnijcie kapcie, stańcie na podłodze, gdzie nie ma dywanu, czy chodnika i naśladujcie sposób jazdy na łyżwach. Pamiętajcie, czynności wykonujemy dokładnie, ostrożnie aby się nie przewrócić. Możecie „pojeździć” po lodowisku przy porannych rytmach.
4. BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM!
PREZENTACJA: BEZPIECZNE FERIE
Mimo, że są ludzie, którzy zimy nie lubią, dzieci ją uwielbiają!!!! Popatrzcie uważnie, jak można spędzać czas na śniegu i lodzie, aby czas ten był miły, radosny i bezpieczny dla całej rodziny.
5. A TERAZ ZASAD ZABAWY BĘDZIE POWTÓRECZKA!!!!
NA SANECZKACH
Powtórzmy, o czym musimy pamiętać, zjeżdżając na sankach czy nartach? /dzieci wymieniają zapamietane zasady/
- Zjeżdżamy w miejscach dozwolonych, z dala od ulic i zbiorników wodnych,
-Zjeżdżamy w tym kierunku co inni, zachowując odpowiedni odstęp,
-Nie wchodzimy pod górkę w miejscu zjazdu innych narciarzy czy saneczkarzy,
-Wysokość górki dopasowujemy do naszych możliwości,
-Sprawdzamy, czy mamy bezpieczny, dobry sprzęt.
6. ZABAWA RUCHOWA: NA SANECZKACH
Rodzic rozpościera na podłodze /bez dywanu i chodnika/ duży kąpielowy ręcznik lub kocyk dziecięcy. Chwyta ręcznik za rogi. Dziecko siada na jego końcu i mocno chwyta materiał za część trzymaną przez rodzica /aby się nie przewrócić w tył , podczas jazdy/. Rodzic ciągnie ostrożnie dziecko po podłodze, uważając podczas zakrętów, by dziecko nie wypadło z koca lub nie uderzyło się w głowę. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Może zmiana? Może tatę pociągniesz ty i twoja mama? Lub odwrotnie? Pamiętajcie, to świetna zabawa, ale musi być bezpieczna.
ŚLIZGAWKI
Dzieci lubią się ślizgać i jeździć na butach po lodzie. /dziecko wymienia zasady zabawy/
-Nie organizujemy ślizgawek w miejscach, gdzie przechodzą inny ludzie, szczególnie starsi- na chodnikach, przejściach pod budynkami, parkingach.
ŚNIEŻKI
Zabawa śnieżkami to ogromna przyjemność, ale należy pamiętać: /dziecko wymienia zasady/
-Nie lepimy kulek z twardego, mocno zmrożonego śniegu,
-Nie nadziewamy kulek lodem i kamieniami- bo to nie kluski !- można komuś rozbić głowę lub wybić oko,
-Nie rzucamy kulkami w przejeżdżające samochody!
SOPLE I ŚNIEG
Mimo, że wyglądają apetycznie: /dziecko wymienia zasady/
-Nie jemy śniegu- mimo, że jest biały, nie jest czysty!
-Na sople uważamy i nie przechodzimy pod nimi, gdy zwisają z dachu. Ich również nie oblizujemy, jest na nich mnóstwo pyłu i brudu, który spływa z dachu budynku.
ZABAWY NA ŚNIEGU: LEPIENIE BAŁWANA, ORŁY
Pamiętajmy: /dziecko podaje zasady zabawy/
-Dbamy o dobre dobranie odzieży, najlepiej ubrać się na cebulkę,
-Warto w zapasie posiadać dodatkowe rękawiczki,
-Nie nacieramy się śniegiem i nie wrzucamy śniegu innym za kołnierz!!!
7. ZNAKI BEZPIECZEŃSTWA
Przyjrzyjcie się tym znakom. Które z powtórzonych zasad zabaw zimowych prezentują? Policz je. Ile znaków ma zielony patyczek a ile niebieski?
8. BUDUJEMY IGLOO- ZADANIE DOMOWE DLA CAŁEJ MISIOWEJ RODZINKI ! - kształtowanie poczucia sprawstwa, rozwijanie myśli technicznej, pomysłowości, kreatywności, umiejętności współdziałania.
ZBUDUJ IGLOO- możesz wykorzystać stół, inne meble, obrusy, zasłony, firany, prześcieradła, wszystko to, na co pozwoli mama !!!
Zrób zdjęcie w swoim igloo i przyślij swojej pani.
Potem, po zabawie oczywiście posprzątaj !
9. DOBIERANKA-UTRWALANKA: ZABAWY ZIMOWE
Jeżeli jeszcze nie masz dosyć, dobierz obrazki do ich nazw. Mama ci pomoże odczytać napisy.
https://learningapps.org/15961777
KSIĄŻKI:
6 latki: Karty Pracy nr 2, s. 59-60
5 latki: Karty pracy nr 2, s. 57, Zeszyt grafomotoryczny „Pszczółka”s.29
KARTY PRACY KSERO: wykorzystaj karty związane z Eskimosem, przecież mieszkasz w igloo
KLASER: sam lub z pomocą ułóż wyrazy i zdania:
sanki, narty, bałwanek, aniołek, zabawa, sople, kulki, igloo.
My lubimy zimowe zabawy. Tu ulepimy bałwana. Ola ma sanki a Ela narty. Uwaga na sople. Sople to nie lody. Mama, tata i ja budujemy igloo.
I to tyle na dzisiaj kochani. Pochwalcie się swoim igloo, czekamy z panią Agnieszką na wasze zdjęcia.
EDUKACJA ZDALNA 2021/2022
PONIEDZIAŁEK, 24 I 2022
ZIMOWE PRZEBIERANKI
WITAJCIE KOCHANE MISIAKI!
W tym tygodniu będzie nas na lekcjach więcej, ponieważ dołączyły do nas Troskliwe Misie. Ich Pani dzielnie pracuje w przedszkolu z dziećmi, które nie mają kwarantanny a my będziemy spotykać się tutaj. Będzie nam miło wspólnie się bawić i uczyć.
Ponieważ za oknem mamy prawdziwą, białą zimę i zapowiada się, że jeszcze przez jakiś czas będzie nam towarzyszyć, dzisiaj jeszcze raz, w praktyczny sposób przypomnimy sobie o ciepłej garderobie, jaką powinniśmy zakładać w te zimowe, bardzo chłodne dni.
Skoro siedzicie w domach, pomożecie dokonać mamie małego przeglądu zimowej garderoby.
Zacznijmy jednak od utrwalenia nazw poszczególnych elementów odzieży. Zwróćcie uwagę, że niemal wszystkie nazwy zimowych ubrań są nieco trudne do wymawiania, ponieważ zawierają trudne głoski, takie jak: -sz, -cz, -ż czy -r itp.
Zapraszam do nauki przez zabawę.
1. SZAFA CZESI- zabawa artykulacyjna doskonaląca sprawność aparatu mowy
płaszcz, kurtka, ocieplacz, nauszniki, czapka, szalik, rękawiczki, trzewiki /buty/
Proszę, zwróćcie teraz uwagę, co Czesia ma w szafie? To jej zimowa garderoba. Nazwijcie każde z ubrań i jednocześnie:
- podzielcie nazwę na sylaby klaszcząc,
-wskażcie głoskę na początku każdej z nazw,
-wskażcie ostatnią głoskę.
Bardzo dobrze wam poszło!
2. DETEKTYWISTYCZNA ZAGADKA: CZYJE TO UBRANIE?- rozwijanie logicznego myślenia, umiejętności analizy, dedukcji, stawiania hipotez.
Zabawcie się w detektywa i odszukajcie, czyje to ubrania? Analizujcie każdą informację, eliminujcie niepotrzebne elementy. Oto informacje dla was detektywi:
Czesia- lubi czapki z pomponami. Nie lubi rękawic z jednym palcem. Potrafi już wiązać buty na kokardkę.
Andżelika lubi czapki z pomponami. Lubi nosić śniegowce. Nie lubi nosić skarpet.
Agnieszka lubi nosić skarpety i rękawice z palcami. Nie lubi kurtek z kapturem.
Bożenka lubi nosić śniegowce i skarpety. Lubi czapki z pomponem i rękawice z jednym palcem.
-Kto ma kurtkę z kapturem?..............................Bożenka
-Kto nosi sznurowane buty, /trzewiki/…………Czesia
-Kto nosi ubranka z futerkiem, z kożuszkiem?.......Agnieszka
-Kto uwielbia różowy kolor?..................................Andżelika
-Które dziewczynki mają śniegowce?.....Bożenka i Andżelika
-Które mają czapki z bąbelkami?...........Bożenka, Czesia, Andżelika
-Które mają rękawiczki z palcami?............Czesia i Agnieszka
Brawo moi detektywi !!!
3.ZABAWA RUCHOWA: UBIERAMY SIĘ- utrwalanie kolejności zdarzeń
Zima za oknem, trzeba się hartować, więc wychodzimy na podwórko. Musimy się ubrać. Pamiętajcie, że zimą ubieramy się warstwowo, czyli „na cebulkę”. Od czego zaczynamy?
Dzieci wymieniają: majtki, podkoszulek, rajstopy lub kalesony /plus skarpety/, bluzka, spodnie ocieplane, sweter, buty, kurtka, czapka, szalik, rękawiczki. Naśladujcie czynności ubierania, „nakładajcie” poszczególne elementy odzieży. Proszę, wykonujcie dokładnie te czynności!!!
Włączcie teraz aplikację ZIMOWA UBIERANKA i ułóżcie obrazki wg kolejności, zaczynając od lewej strony.
https://learningapps.org/watch?v=pj3pztjbk22
4. ZAGADKI I ZADANIA MATEMATYCZNE- zadania z elementem liczenia, mierzenia, klasyfikowania i porównywania
CHRONI USZY, CHRONI CZOŁO,
GDY BARDZO ZIMNO JEST WOKOŁO! .......Co to?
Tak!!!! Oczywiście to czapka.
To przed wami pierwsze zadanie:
Przynieś z garderoby wszystkie czapki domowników. Nazwij ich kolory. Policz, ile czapek ma każdy z członków twojej rodziny, czyli mama , tata, ty, brat czy siostra. Wspólnie z rodzicem policzcie wszystkie czapki razem. Zastanówcie się, kto ma najwięcej czapek w domu?
Kolejna zagadka:
NICZYM WĄŻ NA SZYI ZAKRĘCONY
DBA, BYŚ ZIMĄ BYŁ ZDROWY I ZADOWOLONY!........Co to?
Tak!!! To szalik. A więc przed wami kolejne, drugie zadanie:
Przynieś z garderoby szaliki każdego z członków twojej rodziny. Policz je. Następnie ułóż je równo, jeden przy drugim, zaczynając od początku dywanu. Sprawdź, który jest najdłuższy, który najkrótszy. Może są szaliki, o takiej samej długości? Możesz to sprawdzić, poprzez przykładanie ich jeden do drugiego, ale również mierząc je za pomocą patyczka, stopy, czy innej miarki. Może rodzice ci pomogą?
A może uda ci się z pomocą domowników zmierzyć, który szal jest najszerszy, a który najwęższy? A jaki jest twój szalik? Jeżeli chcesz się jeszcze pobawić szalikami, to ułóż je w jednego długiego "węża". Sprawdź stopkami, idąc obok "węża", ile twoich stopek mieści się w jego długości. A teraz zaproś mamę lub tatę do zmierzenia. I co? Jakie są wyniki?
I ostatnia zagadka:
MIĘKKIE, CIEPŁE, KOLOROWE:
NOŚ JE, PRZYJACIELU DROGI.
DZIECI DZIĘKI NIM SĄ ZDROWE,
BO IM CIEPŁO W OBIE NOGI!........Co to?Oczywiście, to skarpety. W każdym domu jest wiele skarpet. Pamiętajcie, że jedna skarpeta plus jedna skarpeta to dwie skarpety, czyli jedna para skarpet. Zawsze liczymy je jako jedną część garderoby.
I przed wami ostatnie zadanie.
Poproście mamę o przyniesienie z szuflady kilku par różnych skarpet. Rozdzielcie je i wymieszajcie. Potraficie je policzyć? Ile jest pojedynczych skarpetek? To teraz dobierajcie je w pary. Jeżeli potraficie, pozwijajcie je w kłębki. Mama wam pokaże, jak to się robi. Zwinięte w kłębki? Ile teraz macie skarpetkowych kłębków? Świetna robota!!!
To teraz pobawimy się, wykorzystując te kłębki, jako śniegowe kulki! Zapraszam całą rodzinę do zabawy. Może urządzicie DOMOWE ZAWODY SKARPETKOWE!
5. ZABAWY RUCHOWO- SPRAWNOŚCIOWE ZE SKARPETKAMI:
1.Podrzucanie kulki /skarpet/ w prawej dłoni.
2.Podrzucanie kulki w lewej dłoni.
3. Przerzucanie kulki z prawej do lewej ręki.
4. Próba żonglowania dwiema kulkami- zadanie dla mamy!
5.Próba żonglowania trzema kulkami- zadanie dla taty!
6. Rzuty kulką do celu /kosz, garnek, miska/ prawą ręką.
7. Rzuty kulką do celu lewą ręką.
8. Rzuty kulką prawą i lewą ręką- jednocześnie !!!!
9. Zabawa "Kulawy lisek"- poruszanie się na czworakach po pokoju z kulką skarpet wciśniętą w zgięciu uniesionej wysoko nogi /pod kolanem/.
10. Zabawa "Jajko pingwina"- skoki obunóż po pokoju z kulką skarpet wciśniętą pomiędzy kostkami nóg.
Kończymy po woli zabawy. Teraz POSPRZĄTAJCIE WSZYSTKIE UBRANIA, poodnoście na swoje miejsce.
KSIĄŻKI:
6 latki: Karty Pracy nr 2, s.57-58
5 latki: Karty Pracy nr 2, s.55-56
KLASER: ułóżcie z klasera wskazane wyrazy: ubranie, spodnie, buty, bluza, kurtka, kalesony, kamizelka, i zdania:
Ula ma kozaki. To kurtka Emila i buty Oli. A to kamizelka Amelki.
MIŁEGO DNIA WAM ŻYCZĘ KOCHANI !!! DO JUTRA !!!
EDUKACJA ZDALNA 2021/2022
PIĄTEK, 21 I 2022
KOCHAM BABCIĘ! KOCHAM DZIADKA!
POMOCE NA DZIŚ:
PŁÓCIENNA CHUSTECZKA DO NOSA LUB APASZKA, ALBO SERWETKA, KARTA PRACY : BABCIA I DZIADEK Z ROLKI, ROLKI PO PAPIERZE TOALETOWYM, KLEJ, NOŻYCZKI, BIBUŁKA, PIÓRNIK Z PRZYBORAMI
WITAJCIE KOCHANI !!!
Tu wasza pani . Tak jak ustaliliśmy, spotykać się będziemy teraz online, czyli za pośrednictwem Internetu. Rodzice będą czytać wam zadania a wy będziecie je wykonywać.
Na początek odpowiedzcie mi na zagadki:
Łatwą zagadkę dziś mamy,
kim jest dla ciebie mama mamy? /dziecko odpowiada/Taaak! Oczywiście to.....babcia! A teraz?
A tata taty twojego?
Kim jest dla ciebie, kolego? /dziecko odpowiada/
Bardzo dobrze! To oczywiście dziadek.
W tym tygodniu rozmawialiśmy o babciach i dziadkach, przygotowywaliśmy dla nich niespodzianki. Wiecie już kim jest mama mamy i tata taty, ale czy dobrze radzicie sobie z nazywaniem pozostałych członków rodziny?
Zagrajcie w tę interaktywną grę, połączcie z obrazkami napisy, ktoś pomoże wam je odczytać i spróbujcie ich nazwać imionami członków waszej rodziny.
https://learningapps.org/7372069
Rodzina to jeszcze prababcia, pradziadek, wujek, ciocia, kuzyn, kuzynka - porozmawiajcie o tym z mamą i tatą i niech wam wytłumaczą, kto jest kim, w waszej rodzinie, np: Ciocia Ula jest siostrą taty. Antoś, syn cioci Uli jest twoim kuzynem, itp.
BABACIA ROBI PRANIE- zabawa ruchowa doskonaląca zmysł równowagi, pracę nadgarstków, dłoni, czubków palców
Zapraszam was do zabawy, którą lubicie, troszeczkę ją zmieniłam .
Rodzic siada z dzieckiem naprzeciw siebie, na podłodze w siadzie skrzyżnym. Każdy trzyma w ręku płócienną chusteczkę, apaszkę, serwetkę lub inny kawałek materiału.
Rodzic opowiada i wspólnie z dzieckiem wykonuje kolejne czynności:
- Babcia wstała rano i postanowiła, że wypierze swoją poszewkę na poduszkę. Zdjęła ją, otrzepała z piórek, które wyszły z jej starego jaśka,
-strzepywanie chusteczki z lewej strony ciała, z prawej strony ciała- po 3 razy z każdej strony
- Babcia odkręciła prawą ręką kurek z ciepłą wodą a lewą ręką kurek z zimną wodą i nalała jej do miski. Zakręciła każdy kurek, dosypała proszku. Włożyła do niej poszewkę i zaczęła prać,
-dziecko naśladuje czynność odkręcania i zakręcania kurka z wodą, prania poszewki- pocieranie piąstkami o materiał,
- Babcia postanowiła sprawdzić, czy poszewka jest już czysta,
-rozłożenie materiału, uniesienie do góry, oglądanie z każdej strony
- Okazało się, że poszewka ma jeszcze plamkę i trzeba ją doprać,
-ponowne pocieranie piąstkami materiału
- Gdy plamka się doprała, babcia wypłukała poszewkę w czystej wodzie,
-naśladowanie czynności płukania pościeli w wodzie
- Babcia wykręciła dokładnie poszewkę, aby nie ciekła z niej woda podczas suszenia i dobrze strzepała pranie,
-wykręcanie zwiniętego materiału- kilkukrotnie
-strzepywanie z lewej i prawej strony- po 3 razy
- Teraz babcia postanowiła wywieść pranie na sznurku w ogrodzie, aby wysuszył je wiatr,
-rodzic wraz z dzieckiem wstają,
-rozkładanie materiału, trzymanie za rogi, uniesienie rąk do góry
- Zerwał się wiatr i wysuszył dokładnie poszewkę,
-kilka obrotów wokół własnej osi z uniesionymi rękoma
-można dmuchnąć w poszewkę kilka razy
- Babcia ucieszyła się, że pranie tak szybko wyschło. Postanowiła wyprasować poszewkę. Wyjęła z szafy deskę do pracowania, żelazko i zaczęła prasować poszewkę,
-Rodzic kładzie się na podłodze na brzuchu. Dziecko rozkłada na jego plecach poszewkę i prasuje wyprostowaną dłonią.
Następuje zmiana. Rodzic prasuje poszewkę na plecach dziecka.
- Gdy poszewka została wyprasowana, babcia dokładnie ją poskładała i włożyła do szały.
-Składanie poszewki na pół, jeszcze raz na pół. Podczas składania dziecko może określać, jaki kształt ma złożona poszewka: kwadratu, prostokąta.
GRATKA- ZAGADKA:
Co wspólnego mają ze sobą obiekty na obrazkach?
Tak! Oczywiście, wszystkie mają wspólną nazwę: babka, baba, babeczka, babcia.
Nazwa każdego z powyższych obiektów rozpoczyna się głoską ........" b" .
W tym tygodniu poznaliśmy literkę B, b. Przypomnijcie, jakie jeszcze wyrazy, rozpoczynają się głoską "b"?
Urządźcie sobie konkurs z rodzicami, kto poda więcej wyrazów na "b". Przy okazji dzielcie każdy wyraz na sylaby.
-zwierzęta?-.......byk, baran, borsuk, itp
-owoce?.....banan, brzoskwinia, itp
-warzywa?...brukselka, brokuł, burak...itp
Aby utrwalić nową literę, posłuchajcie jeszcze piosenki o literce B, b.
https://www.youtube.com/watch?v=_baHrt4jYh0
NA WSI U DZIADKÓW- interaktywna zabawa ruchowa z elementem ortofonicznym
Pewnie niektórzy z was mają dziadków na wsi. Z pewnością uwielbiacie wiejskie zwierzęta, które możecie tam spotkać. Pobawcie się teraz z kołem fortuny, wcielając się w wylosowanego zwierzaka i wydając charakterystyczne dla niego odgłosy. Do zabawy zaproście Rodzica.
https://wordwall.net/pl/resource/13752875/poruszaj-si%c4%99-jak
Świetnie wam poszło!
WESOŁA BABCIA I DZIADEK Z ROLKI- działanie plastyczno-konstrukcyjne
1. Przygotujcie kartę pracy: Babcia i dziadek z rolki po papierze toaletowym.
2. Pokolorujcie elementy obrazka i wytnijcie.
3. Rolki oklejcie kolorowym papierem lub pomalujcie farbą.
4. Doklejcie szablony w taki sposób, aby głowy obydwu postaci wystawały ponad rolkę.
5. Wykończcie pracę, doklejając dziadkowi spodnie a babci sukienkę z bibuły. Można babci dokleić fartuszek z serwetki, koronki lub kawałka materiału.
PRZYŚLIJCIE ZDJĘCIE WASZEJ PRACY, ALE Z WAMI W TLE /SMS, MESSENGER LUB Whats-App.
Wszyscy dziadkowie bardzo was kochają. Pamiętają o waszych urodzinach, czytają bajki do snu, gotują wam wszystko to, co najbardziej lubicie jeść, kupują wam gazetki do kolekcji, książki, zabawki. Babcia z dziadkiem bardzo się martwią, gdy jesteście chorzy. Znają miejsca na waszym ciele, na których macie blizny, nawet te bardzo stare. Wiedzą, który ząbek wam wyleciał. Dziadkowie znają was na wylot!
A ile wy wiecie o swojej babci i dziadku ????
-Czy wiecie, jakie babcia uwielbia kwiaty?
-W jakie gry lubi grać dziadek?
-Kto z was wie, jakie słodycze lub ciasto najbardziej lubią dziadkowie?
-Jakie hobby i zainteresowania mają ?
-A czy wiecie, jakie zabawy lubii najbardziej w dzieciństwie?
-Jak miała na imię najukochańsza lalka babci?
Jaki kolor miał ulubiony samochód dziadka?
-Jakie dziadkowie mają marzenia? A jakie im się spełniły?
-Czy lubią tańczyć? Jeżeli tak, to do jakiej muzyki?
Jeżeli nie wiecie- przeprowadźcie wywiad z waszą mamą , tatą i zbierzcie te informacje po to, aby przygotować dziadkom niespodziankę.
Możecie wspólnie z rodzeństwem lub rodzicami upiec dla nich ulubione ciasto.
Możecie kupić lub zrobić z bibułki ulubione babcine kwiaty.
Możecie przygotować jakąś inną niespodziankę, która sprawi dziadkom ogromną radość, na przykład urządzić taneczną imprezę,
Poproście babcię i dziadka o opowiedzenie jakiejś historii ze swego dzieciństwa- na pewno się ucieszą, gdy będą mogli powspominać. Babcie i dziadkowie to lubią.
DZISIAJ DZIEŃ BABCI !
JUTRO DZIEŃ DZIADKA !
Dokończcie wasze KRONIKI BABCI I DZIADKA i jeżeli to będzie możliwe wręczcie swoim kochanym dziadkom. Zagrajcie z nimi w grę na 1 i 2 kostki. Przypomnę, że rzucamy kostką i układamy guzik na polu z cyfrą, odpowiadającą liczbie wyrzuconych oczek. W grze na dwie kostki robimy to samo, tylko dodajemy oczka na dwóch kostkach.
ZAPROŚCIE BABCIE I DZIADKÓW DO NASZEJ FILMOTEKI /ZAKŁADKA PO LEWEJ STRONIE/ NA WASZE WYSTĘPY.
ZADANIA ABY SIĘ NIE NUDZIĆ!
KSIĄŻKI- KARTY PRACY: PONIEWAŻ NIE MAM W TYM ROKU WŁASNYCH EGZEMPLARZY KSIĄŻEK, NIE PODAM WAM STRON- DOKOŃCZCIE WSZYSTKIE ZADANIA ZWIĄZANE Z DNIEM BABCI I DZIADKA.
KSIĄŻKA CZYTANKA- czytajcie teksty dla was do tematu aktualnego, czyli związanego ze świętem dziadków..
KARTA PRACY KSERO: Utrwalcie literę P, p i wykonajcie kartę pracy : Co zaczyna się na literę P- należy wskazać i pokolorować te elementy. A co w domu u ciebie jest na literę P?
KLASER- wskażcie i nazwijcie poznane dotychczas litery wielkie i małe oraz cyfry.
Ułóżcie z pomocą wyrazy: mama, tata, babcia, siostra, brat, ciocia, wujek.
Układajcie i czytajcie sylaby z poznanych samogłosek /a, e, i, o, u, y/ w połączniu ze spółgłoskami /m, t, k, l, p, b, d/, np:
am, at, ak, al, ab, ad
om, ot, ok, ol, ob, od
im, it itd....
Dzieci potrafiące czytać, niech układają wyrazy i całe zdania.
MIŁEGO DNIA I WEEKENDU WAM ŻYCZĘ KOCHANI !!! DO ZOBACZNIA!!!
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.